Ushtria jo, demarkacioni jo… a po shkon vendi drejt zgjedhjeve të parakohshme?!

Procedimi nga Qeveria e Kosovës në Kuvend të transformimit të FSK-së në Ushtri do të shtyhet për një kohë të pacaktuar dhe nuk do të ndodh shpejt siç ishte thënë në fillim.
Lajmi.net merr vesh se kjo shtyrje do të bëhet pasi që aleatët e Kosovës kanë kërkuar edhe “pak kohë” që t’i bindin serbët të votojnë për ndryshimet Kushtetuese të transformimit të FSK-së.

Po ashtu këto burime thonë se edhe zgjedhjet presidenciale në Serbi (më 2 prill) mund të qartësojnë shumë gjëra sa i përket zhvillimeve në rajonin tonë.

Ndërkaq, kosovarët edhe sivjet duket se do të mbetën pa lëvizje të lirë në Zonën Shengen të BE-së, pasi që demarkacioni me Malin e Zi nuk pritet të jetë në rend dite shpejt.

Këtë e ka konfirmuar edhe zëvendësministri i Administrimit të Pushtetit Lokal, njëherësh edhe këshilltar i kryeministrit Mustafa, Bajram Gecaj.

Ai për Express ka thënë se në vizitën e tij që e bëri sot në Podgoricë të Malit të Zi kanë biseduar edhe për Demarkacionin.

Ai sqaroi së në vizitën e sotme që e bëri atje, është biseduar për shënjimin e kufirit me Malin e Zi në pika të shkurtra por që nuk ka qenë temë diskutimi.

“Po sigurisht që kemi biseduar për Demarkacionin, por ajo nuk ka qenë temë diskutimi. Ne vetëm i kemi njoftuar ata se çështja e Demarkacionit me Malin e Zi nuk është niher për niher në agjendë”, sqaroi Gecaj.

Dhe meqë Ushtria po vonohet për t’u votuar në Kuvend në bazë të ligjit, Demarkacioni po ashtu, atëherë mos-kalimi i shpejt i këtyre dy temave kaq të rëndësishme sigurisht se po e dërgon vendin drejt zgjedhjeve të parakohshme parlamentare.

Shtoja kësaj edhe aktivitetet e fundit të partive në terren, duke nisur nga Kadri Veseli i PDK-së, Isa Mustafa i LDK-së dhe aktivitetet e VV-së me sondazhe dhe nëpër shtëpi, atëherë duket se muaji prill do të jetë vendimtar për shkuarjen ose jo në zgjedhje të parakohshme.

Deri me tash, është përmendur fundi i majit ose fillimi i qershorit për mbajtjen e këtyre zgjedhjeve. /Lajmi.net/

Artikulli paraprakSHBA-të nuk kishin objektiv rrëzimin e Enver Hoxhës/Dokumentet
Artikulli vijuesBE-ja s’ka të ardhme pa Ballkanin