Uthulla e molles e dobishme per shume gjera

0
203

Eshte melmese e pashmangshme per sallata, ndersa gjate pergatitjes se turshive sherben si mjet per konservimin e shijes se tharte.

Por a keni ditur qe uthulla e molles mund te perdoret per shume qellime te tjera ne shtepi, per kujdesin e pamjes, mjekesi, madje edhe ne hortikulture.

Nese nuk e keni ditur kjo liste e gjateprej 15 pikash do t’ju vertetoje qe eshte keshtu. Jemi te sigurt qe cdo kush do te gjeje dicka te dobishme dhe kur ju themi qe secila nga aplikimet e numeruara eshte e pranueshme ekologjikisht dhe madje edhe mund te kurseni, uthulla do te behet aleati juaj me i mire

1-Rigjeneron floket

ndoshta tingellon e pazakonshme, por uthulla e molles eshte regjeneruesi me i mire natyral i flokeve. Pervec kesaj, heq shtresen e yndyrshme nga rrenja dhe riperterin majat. Ne nje gote uje shtoni gjysme luge uthull, ndersa sipas deshires disa pika vaj eterik. Aplikojeni ne floke dhe shperlajeni. Pasi te thahen floket, aroma e uthulles do te zhduket.

2-Largon njollat e djersitjes

Njollat e shemtuara te djersitjes nen sqetull mund te prishin bluzen e ndjeshme. Dhe nese perdorni antidjerse ne baze te aluminit, njollat do te shfaqen edhe me heret duke iu falenderuar reagimit te aluminit dhe kripes ne djerse. Para larjes sperkatni me uthull te bardhe neper njolla te cilat do te zhduken pas larjes.

3-Zbut pelhuren

Hidhni nje gjysme filxhani uthull te bardhe ne makinen e rrobave dhe do te keni efektin si te zbutesit. Rrobat do te jen te buta, ndersa ngjyra nuk do te zbehet. Pervec kesaj, uthulla do te largoje mbetjet e detergjentit nga rrobat qe i lani, por edhe ne lavatrice.

4-Sheron fytin e ftohur dhe lemzen

Gotes me uje te ngrohte i shtoni nje luge uthull molle dhe gargarisni. Mjalti kete perzierje do ta beje edhe me efikase dhe sjhume te shijshme. Nuk eshte teresisht e qarte sepse uthulla ndalon lemzen, por shume njerez jane te sigurt per kete gje. prandaj, kur t’ju zere heren e ardhshme provojeni edhe ju.

5-Lehteson dhimbjet ne muskuj

Uthulla e molles dekompozon acidin qumeshtor, i cili grumbullohet ne muskuj pas ushtrimeve dhe i cili shkakton dhimbje ne muskuj. Perzieni disa luge uthull ne nje filxhan uji, zhytni nje lecke apo cope materiali ne uthull dhe mbajeni ne vendet e dhimbshme per 20 minuta.

6-Sheron infeksionet kerpudhore

Edhe uthullen e alkolit edhe ate te molles mund ta vini ne pjesen e trupit te prekur me kerpudha, qofte nese behet fjale per zbokth, kemben atletike apo kerpudhat ne thonjte e kembes. Nese keni kerpudha ne ne kembe, cdo dite mbajini 30 minuta ne tretjen me uthull dhe uje, ne raportin 1 me 5.

7-Freskon ajrin dhe largon aromat e pakendshme

Pavaresisht a behet fjale per eren e tymit, kafsheve shtepiake apo pluhurit, uthulla edhe ketu ndihmon. Sperkateni neper hapesire dhe acidi i uthulles do te absorboje aromat e pakendshme. Mund ta perdorni edhe per fshirjen e siperfaqeve qe duhen te freskohen, ndersa shume e dobishme eshte edhe per pastrimin e eneve ne te cilat mbani ushqimin, respektivisht e merrni dreken ne pune i cili pas nje kohe pas pergatitjes merr nje arome pak te pakendshme. Fshijeni me nje lecke te zhytur ne uthull te alkolit dhe nese eshte e nevojshme leckem mund ta lini ne ene disa ore per ta larguar eren.

8-Zbut dhe vret bakteret ne mish

Nese deshironi qe mishi te jete ne menyre te konsiderueshme me i bute, marinojeni gjate nates ne uthull molle. Ne kete menyre do te vrisni edhe bakteret ndersa supozohet qe vret edhe te rrezikshmen escherima coli.

9-Largon buburrecat

Keto insekte te merzitshme nuk jane adhurues te uthulles, prandaj neper vendet ku i kenipare sperkatni me perzierjen e uthulles se alkoolit me uje, me raport te barabarte. Uthulla po ashtu largon gjurmet aromatike qe lene buburrecat per t’ua zbuluar gjurmet e ushqimit buburrecave te tjere.

10- U zgjat jeten luleve te prera

Qe lulet ne vazon tuaj te jetojne me gjate, ne uje shtoni dy deri ne kater luge te uthulles se bardhe.

11-Eliminon barishtet e keqija

Harroni herbicidet e shtrenjta te mbushura me perberes toksik, per eleminimin e barishteve te keqija mjafton edhe uthulla e zakonshme, ndersa me efikase do te jete ajo e dedikuar per perdorim ne hortikulture e cila permban 25 % te acidit acetik.

12-Largon ndryshkun dhe gurezit e vegjel

Acidi acetik largon ndryshkun nga objektet e vogla metalike sic jane rrathet, kapeset, vidhat, gozhdet etj. I vendosni ne nje tenxhere me uthull te nxehte ne vale dhe pastaj shperlajeni me uje qe uthulla te mos demtoje metalin. Eshte aleate edhe ne largimin e grumbujve te gureve dhe kalciumit nga uji i forte. Mund ta pastroni aparatin per kafe, makinen e neve dhe nese koken e dushit e zhytni per disa minuta ne uthull te nxehte, por jo vale ajo do te shkelqeje si ere.

13-Pastron xhamin, plastiken, kromin dhe dyshemene

Tretja e ujit dhe uthulles se bardhe do te largoje papastertine nga raftet dhe muret e frigoriferit dhe aromene ushqimit te prishur. Uthulla e forte do te largoje njollat kokeforta nga siperfaqet e xhamit, ndersa lavamani juaj i porcelanit po ashtu do te shkelqeje perseri. Per pastrimin e kromit pergatitni nje perzierje te uthulles me pak sode bikarboni, ndersa dyshemen lajeni me perzjerien e 1/3 e uthulles se alkoli, 1/3 alkolit mjekesor, 1/3 uje dhe tri pika te preparatit per larjen e eneve. Uthullen mos e perdorni ne mermer dhe granit.