Receta për prodhim shtëpiak të majonezës

Përbërësit: 1 gotë ujë 2 ½ lugë gjelle niseshte misri ½ filxhan vaj ulliri ose vaj vegjetal 1 lugë kafeje sheqer 1 lugë kafeje...

Misvaku dhe dobitë që ka në trupin e njeriut.

Në dy Sahih-ët shënohet se Pejgamberi alejhi selam ka thënë: “Sikur të mos druhesha se umeti im do të ngarkohej me diçka që nuk...

Larja e duarve, parandalon bakteret

Një nga mënyrat më të mira dhe më të lehta për të parandaluar infeksionet dhe përhapjen e baktereve është larja e duarve.Për të parandaluar sëmundjet e ndryshme pastroni duart sa më...

Antibiotikët NUK i çlirojnë hundët dhe NUK e ndalojnë kollën

Nëse keni rrjedhje hundësh dhe gëlbazë të gjelbër, nuk do të thotë se keni nevojë për antibiotikë, thonë mjekët dhe ekspertët britanikë të shëndetësisë...

SISTEMI IMUNITAR NDIKON MBI KUJTESEN

Aktiviteti i sistemit imunitar ndikon në kujtesë dhe funksionet e tjera njohëse. Kështu ka rezultuar nga një studim i Universitetit të Exter, i publikuar...

Qumësht me Mjaltë – Baza e Jetës

Mjalti bën çudira. Qumështi është shumë i mirë për shëndetin gjithashtu. Të dyja së bashku janë jo vetëm një kombinim i shijshëm por edhe...

Mitet dhe të vërtetat mbi melanomën (kancerin e lëkurës)

Ju duhet të dini se edhe lëkura e nxirë është e prirë për t’u prekur nga kanceri, dhe se një lyerje me kremra të...

SIDA, rritje e pandalshme në Shqipëri

Në 2012 zbulohen 75 raste të reja. Më shumë se gjysma në stadin e sëmundjes. Shoqatat kërkojnë nga autoritetet garantimin e financimeve për ilaçet...

Fëmijët, të cilët hanë kafjall, kanë koeficient më të lartë të inteligjencës?

Një studim i ri i shkencëtarëve amerikanë pohon se fëmijët, të cilët hanë rregullisht kafjall, kanë koeficient më të lartë të inteligjencës.Shkencëtarët nga Universiteti...

Në këtë kohë të dredhëzave: Qumësht me dredhëza

Përbërësit:   -200 gr luleshtrydhe (dredhëza), -2 gota qumësht shume te ftohte, -2 luge sheqer.   Gatimi:   Pasi lajme e kullojmë luleshtrydhet, i...

Na ndiqni

169,404NdjekësPëlqe
0NdjekësNdjek
33NdjekësNdjek
3NdjekësNdjek
0PëlqimePëlqe
0AbonuesAbonohu
- Advertisement -

Artikujt e fundit

Tabela e shkurtimeve te fjalorët e shqipes

Tabela e shkurtimeve është listë në një fletë të fjalorëve që jep shpjegime për shkurtimet e fjalëve dhe shenjave të përdorura në atë fjalorë....

Pamje nga aksioni i Policisë së Kosovës në Zubin Potok

Aksioni i filluar në mëngjesin e ditës së sotme në Veri të Kosovës po vazhdon. Në hyrje të Zubin Potokut Policia e Kosovës ka...

Rritet numri i policëve të plagosur – i pesti duke u trajtuar

Është rritur numri i policëve të plagosur në aksionin e policisë në Veri të vendit.Numri deri tani ka shkuar në pesë. Rastin për klankosova.tv e...