10 Njerëzit të cilët mund të konkurrojnë me Bill Gates në pasuri dhe fuqi

Microsoft co-founder and philanthropist Bill Gates, in Washington, DC on March 12, 2014.

Forbes boton çdo vit një listë të njerëzve më të pasur në botë. Sipas listës së vitit 2017, Bill Gates mban pozitën e parë për të katërtin vit me rradhë, i ndjekur nga Jeff Bezos, themeluesi i Amazon, dhe Warren Buffett, magnat i biznesit, investitori dhe CEO i Berkshire Hathaway.

Megjithatë ka disa njerëz, me sa duket të pasur apo më të pasur se këta 3 të lartë, të cilët kurrë nuk u shfaqën në ndonjë listë të miliarderëve. Andaj Kumti ju fton të analizoni legjendat dhe spekulimet rreth pasurisë së tyre dhe rrugën e tyre drejt tij. Lexoni këtë listë deri në fund për të zbuluar rreth udhëheqësve më të pasur, familjeve, filantropëve, dhe së fundi, njeriut më të pasur në histori.

1. Vladimir Putin

Ai mund të mos ketë 58 aeroplanë dhe 20 pallate, siç raportojnë disa burime, por ai mban pozicionin e parë në listën e Forbesë të njerëzve më të fuqishëm në botë. Rritja e tij në krye nuk ishte e lehtë: lindur nga një familje e klasës punëtore, ai kaloi vite duke punuar për inteligjencën dhe sigurinë ruse (KGB) dhe në politikën lokale përpara se të bëhej udhëheqësi i vendit.

Sipas International Business Times, vlera neto e këtij lideri rus është spekuluar gjerësisht. Disa madje e emërojnë atë njeriun më të pasur në botë me një vlerë neto prej 200 miliardë dollarësh për shkak të investimeve dhe aksioneve në kompani.

2. Kim Jong-un

 

Një tjetër lider i fuqishëm, pasuria e të cilit nuk është e regjistruar dhe që është produkt i spekulimeve për shumë njerëz është udhëheqësi suprem i Koresë së Veriut. Bota perëndimore nuk di pothuajse asgjë për jetën e hershme të këtij lideri, madje as datën e saktë të lindjes, vendin e lindjes apo vendin e arsimit. Ai mori fuqinë e babait të tij Kim Jong-il, me vdekjen e tij në vitin 2011.

Kim Jong-un me siguri i pëlqen jetës luksoze, duke shpenzuar para për pije alkoolike, cigare projektuesi, vendpushime, jahte, makina, pianona, pallate dhe madje edhe një kinema private.

3. Muamar Gadafi

Gadaf i lindur mes prindërve beduinë nomadë dhe nuk ka marrë një arsim të plotë, përveçse të mësojë të lexojë Kuranin dhe stërvitjen e tij ushtarake. Pasi mori pushtetin në grushtin ushtarak pa gjak, zhvilloi një teori politike, e cila u përvijua më vonë në librin e tij të famshëm Green.

Burime të ndryshme raportuan se pasuritë e fshehta të diktatorit të vdekur të Libisë do ta bënin atë një nga njerëzit më të pasur në histori. Sipas Forbes, megjithëkëtë, megjithëse Gaddafi kishte një mënyrë jetese luksoze, nuk ka prova të drejtpërdrejta për një sasi të tillë pasurie.

4. The Rothschilds

Image result for The Rothschilds

Motoja e kësaj familjeje është Concordia, Integritas, Industria (Harmonia, Integriteti, Industria). Ata zotërojnë industri në shërbimet financiare, pasuritë e patundshme, minierat, prodhimin e verës dhe energjinë në të gjithë botën. Ata ishin pionierë në sigurimin e kapitalit për projektet e infrastrukturës.

Për shkak të profilit të ulët dhe aktiviteteve të biznesit privat, kjo familje kap imagjinatën e të dy historianëve financiarë dhe teoricienëve të konspiracionit njësoj.

5. Shtëpia e Saudit

Image result for The House of Saud

Familja Al Saud ka qeverisur Arabinë Saudite që nga shekulli i 18-të me kontroll të plotë mbi rezervat e naftës në Arabinë Saudite. Derisa rënia e Shtëpisë së Saudit parashikohet thuajse çdo vit nga burime të ndryshme, familja vazhdon të shfaqet në lista të ndryshme të familjeve më të pasura në botë.

6. John D. Rockefeller

Image result for John D. Rockefeller

 

Me një vlerë neto prej 336 miliardë dollarësh (e përshtatur për inflacionin), ky manjat biznesor, i cili vdiq në vitin 1937, është sigurisht një nga burrat më të pasur në histori. Ky njeri përfundimisht kontrollonte rreth 90% të biznesit amerikan të naftës dhe ai dhuroi më shumë se gjysmë miliardë dollarë për shkaqe të ndryshme arsimore, fetare dhe shkencore. Ai gjithashtu financoi krijimin e Universitetit të Çikagos dhe të Universitetit Rockefeller.

7. Andrew Carnegie

Image result for 7. Andrew Carnegie

Andrew Carnegie u lind në një familje të varfër në Skoci, por e bëri pasurinë e tij në industrinë e çelikut në SHBA. Ajo që e bën atë të dalë jashtë është se ai i dha rreth 90% të pasurisë së tij për shkaqe të ndryshme bamirëse, duke shpallur, “Njeriu që vdes i pasur vdes i turpëruar”.

8. Cornelius Vanderbilt

Image result for 8. Cornelius Vanderbilt

Një person tjetër i cili u ngrit nga rrobat në pasuri është Cornelius Vanderbilt. Djali i një fermeri të varfër dhe varkëtar, ai e la shkollën në moshën 11 vjeçare dhe filloi të punonte në ujërat. Ai bëri para në anijet e avullit përpara se të hynte në burimin kryesor të të ardhurave: hekurudhat.

Edhe pse nuk u angazhua shumë në filantropinë dhe la shumicën e pasurisë së tij tek një nga 13 fëmijët e tij, ai i dha 1 milion dollarë Universitetit Qendror në Nashville, Tennessee.

9. Cezari i Augustit

Image result for 9. Augustus Caesar

Perandori i parë romak, biri i adoptuar i Julius Caesar, kishte kontroll mbi një pasuri të barabartë me 20% të ekonomisë së gjithë perandorisë – kjo është 4.63 trilion dollarë në ditët e sotme. Në një moment, Augusti madje zotëronte Egjiptin, edhe pse kjo nuk zgjati shumë.

10. Mansa Musa

Image result

Qenia njerëzore më e pasur në histori ishte sundimtari i Perandorisë Maliane, që mbulonte Gjenezën e sotme, Timbuktun dhe Mali në Afrikën Perëndimore. Pasuria e tij erdhi nga prodhimi i kripës dhe i arit në një kohë kur ari ishte në kërkesa jashtëzakonisht të larta. Gjatë sundimit të tij, u ndërtuan xhami masive që ende mbesin sot.

Sipas Rudolph Ware, një profesor i asociuar i historisë, ka fotografi të Mansa Musa duke mbajtur një skeptër prej ari në një fron prej ari që mbajnë një filxhan ari me një kurorë të artë në kokë. Ai ishte aq i pasur saqë njerëzit luftuan për të përshkruar pasurinë e tij.

A ishte ndonjë person në këtë listë një befasi për ty? Si do t’i shpenzonit paratë tuaja nëse do të ishit aq i pasur sa Mansa Musa? Ndani mendimin tuaj në komentet./Kumti.com

Artikulli paraprak10 gjëra të fshehura që publiku i përgjithshëm nuk i di
Artikulli vijuesShefi i Shtabit të përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Shqipërisë, Gjeneral Bardhyl Kollçaku viziton sot Kosovën.