10 gjëra të fshehura që publiku i përgjithshëm nuk i di

Sigurisht që jemi të vetëdijshëm për shumë tipare të sigurisë që aplikohen për arsye shumë të ndryshme.

Megjithatë, ekzistojnë disa prej tyre që mbahen të fshehta nga publiku i gjerë. Këto përfshijnë kapacitetet e sigurisë të Shtëpisë së Bardhë, Pentagonit dhe familjeve mbretërore.

Kumti ka bërë një listë të sekreteve të sigurisë që shumica e njerëzve nuk dinë.

Shërbimi Sekret në Shtëpinë e Bardhë

Disa seri televizive e përmendin këtë shërbim, por këto përfaqësime janë të një karakteri mjaft imagjinar. Në Shtëpinë e Bardhë ekziston një shërbim sekret i veçantë. Këta njerëz janë të fshehur nga syri i publikut: ata mbajnë syze të errëta, kanë emra të kodit dhe, më çuditërisht, udhëtojnë në pako. Puna e tyre e vetme është që të mbrojnë presidentët e tanishëm dhe të kaluar amerikanë dhe familjet e tyre.

Dhe jo vetëm për kohën që ata janë në detyrë, por për 10 vjet pasi dalin në pension. Sniperistët gjithashtu mbajnë shikimin në çatinë e Shtëpisë së Bardhë. Për më tepër, ata duhet të rinovojnë kualifikimet e tyre çdo muaj duke goditur objektivat me saktësi nga një distancë prej 1,000m.

Dizajnimi i ndërtesës së Pentagonit

Image result for pentagon

Ndërtesa definitivisht ka pak një dizajn të çuditshëm. Megjithatë, nuk është për t’u habitur që ka një qëllim prapa saj. Nuk duhej të ishte i gjatë (për arsye sigurie, natyrisht), por duhej të ishte mjaft i madh për të akomoduar shumë zyra. Tani rreth 40,000 njerëz mund të punojnë atje dhe ka hapësirë për 10,000 makina për t’u parkuar. Pentagoni ka pothuajse dyfishin e sipërfaqes së ndërtesës së Perandoris se Shtetit, por korridoret e tij janë ndërtuar në mënyrë kaq të zgjuar, saqë nuk merr më shumë se 6 minuta për të marrë nga një pikë në tjetrën.

Skanerët e ushqimit në Shtëpinë e Bardhë

Image result for Food scanners at the White House

Çdo ushqim që dorëzohet në Shtëpinë e Bardhë për kuzhinier dhe çdo ushqim i sjellë nga vizitorët duhet të kontrollohet nga skanerët në një objekt të veçantë.

Ushqimi i sigurt është një prioritet. Megjithatë, Zonja e Parë është e vetmja mësuese e kuzhinave. Michelle Obama kishte një kopsht perimesh dhe ushqimi i shëndetshëm ishte një përparësi në agjendën e saj. Përkundrazi, Donald Trump duket se është një tifoz i shpejtë i ushqimit. Sidoqoftë, nëse është një perime ose një hamburger me djathë, do të kontrollohet plotësisht para se të shkoj në tryezën e Presidentit.

Mbrojtje kartëmonedhash

Image result for dollar

Kartëmonedha prej $ 100 është ndryshuar kohët e fundit, dhe tani ka shumë veçori të fshehura në të. Për shembull, ajo ka një shirit më të gjerë 3D të sigurisë në anën e djathtë të portretit të Franklinit. Dhe nëse shënimi është i animuar mbrapa dhe me radhë, këmbanat ndryshojnë në 100 s. Ky funksion siguron një nivel sigurie pothuajse të pamundur për t’u thyer. Ligji i ri kushton pak më shumë se ai i mëparshmi, por, siç thonë zyrtarët, do të kursejë para në afat të gjatë, meqenëse 100 dollarë janë më të falsifikuar se çdo monedhë tjetër amerikane.

 Makina presidenciale super e sigurt

Image result for super car president trump

Dyert e makinës presidenciale janë kryesisht të pashkatërrueshme. Trupi i veturës është i përbërë nga 5 inç armatura ushtarake. Asnjë bombë e vendosur nën makinë nuk mund ta dëmtojë atë, dhe dritaret e saj janë bërë nga xhamat më të fuqishme balistike. Dyert janë të trasha prej 8 inç, secila peshon njëjtë si dera e një avioni Boeing 747 dhe ata e mbyllin plotësisht kabinën për ta mbrojtur atë nga çdo lloj sulmi. Dokumentet zyrtare tregojnë se kushton 15 milionë dollarë për zhvillimin e automjetit. Megjithatë, gjëja më interesante është emri i saj: Bisha. Mjaft mirë, apo jo?

Sigurimi i udhëtimit mbretëror

Image result

Anëtarët e familjes mbretërore nuk fluturojnë gjithmonë me avionë privatë; ata shpesh fluturojnë në linja ajrore të zakonshme. Ata zakonisht zgjedhin British Airways për të mbështetur kompaninë atdhe. Megjithatë, dhe kjo nuk është një surprizë në të gjitha, ata kurrë nuk udhëtojnë pa ekipin e tyre të lartë të sigurisë. Por ende, kjo skuadër nuk është aq e madhe sa ne do të presim. William dhe Kate, në udhëtimin e tyre në Los Anxheles në vitin 2011, kishin vetëm 7 roje me ta, dhe ata udhëtuan për në Australi me një ekip prej 11 personash. Me të vërtetë thuhet shumë për modestinë e tyre, sepse, për shembull, Mbreti i Arabisë Saudite udhëton me së paku një mijë njerëz.

Konstelacioni i EURion

Image result

Konstelacioni i EURion, i njohur edhe si unaza apo donuts Omron, është diçka vërtet mbresëlënëse. Është një model i simboleve që është tërhequr në një numër të projektimeve të kartëmonedhave në mbarë botën që nga viti 1996. Funksioni i tij është të ndihmojë softuerin e imazhit të identifikojë nëse një kartëmonedhë është e pranishme në një imazh dixhital. Megjithatë, sa i përket sigurisë, një softuer i tillë pengon falsifikimin duke përdorur fotokopjues me ngjyra. Detajet teknike rreth konstelacionit të EURion mbahen të fshehta nga shpikësit dhe përdoruesit e saj. Një donut shumëfunksional!

Mikroprimtimi për bankënota

Image result for Microprinting for banknotes

Ekziston një fushë e veçantë për shtypjen e sigurisë, e cila përdor metoda të ndryshme për të fituar para shumë të vështira për t’u riprodhuar. Kjo teknikë e veçantë u krijua për të shkruar letra dhe simbole të vogla në kartëmonedha, në mënyrë që printerët dhe skanarët e zakonshëm të mos i njohin ato dhe të bëjnë kopje. Vetëm printera të veçantë mund ta bëjnë këtë, dhe, siç mund ta keni menduar, nuk mund t’i gjeni në eBay. Kjo aplikohet, për shembull, në kartëmonedhën prej $ 20.

Filtrimi i ajrit në Shtëpinë e Bardhë

Image result for Air filtering at the White House

Kjo është vërtet e papritur. Ndoshta sistemi i filtrimit të ajrit të Shtëpisë së Bardhë është më i freskët se sa imagjinonim. Puna e saj është të filtrojë ajrin që shkon në Shtëpinë e Bardhë dhe ta mbajë të pastër. Kur Donald Trump hyri në zyrë, një sistem 27 vjeçar i ajrit të kondicionuar u zëvendësua gjatë rinovimeve. Sidoqoftë, ka pasur raste kur nuk kishte ajër të kondicionuar në Shtëpinë e Bardhë (mirë, sepse nuk ishte krijuar akoma), dhe presidentët kalonin muajt e nxehtë në vendbanimin e tyre të verës.

 

 

Artikulli paraprak14 trika që do t’ju ndihmojnë të mbijetoni në një situatë të jetë apo vdekje
Artikulli vijues10 Njerëzit të cilët mund të konkurrojnë me Bill Gates në pasuri dhe fuqi