11 gjërat më të rrezikshme në kuzhinën tuaj që ju nuk i dini

Ka gjëra që përdorim në kuzhinë çdo ditë. Ata janë shumë të zakonshëm dhe duket se janë mjaft të padëmshme dhe kurrë nuk kemi menduar se sa e rrezikshme mund të jenë.

Kumti vendosi të ndajë këtë informacion të rëndësishëm me ju. Ajo patjetër do të ndryshojë disa nga zakonet tuaja.

11. Kontejnerët e ruajtjes së ushqimit të plastikës

Për ta bërë plastiken me të përshtatshme, disa prodhues prodhojnë kimikate të veçanta, të cilat mund të shkaktojnë probleme serioze shëndetësore. Ne jemi goxha të sigurtë që ju nuk doni këto kimikate në ushqimin tuaj ose në trupin tuaj.

10.Lavamani i Kuzhinës

 

Nëse grimcat e ushqimit nga enët tuaja qëndrojnë në lavaman për disa kohë, ata fillojnë të krijojnë një terren edukativ për bakteret si salmonella dhe shumë të tjerë. Lavaman kuzhine mund të jetë një vend vërtet i ndyrë.

9. Thikat

Thikat tuaja gjithmonë duhet të qëndrojnë të mprehta. Nëse nuk janë mjaft të mprehtë, ata mund të kalojnë kur të përpiqeni të shkurtoni diçka, duke dëmtuar duart ose pjesë të tjera të trupit.

8.Sfungjeri

Sfungjeri mesatar i kuzhinës rritet shumë shpejt. Shpëlarja nuk parandalon shumëzimin e patogjenëve të dëmshëm. Për të vrarë bakteret, ju mund të merrni nje  sfungjer te  lagësht ose e thith atë në zbardhues holluar për disa minuta. Ose thjesht vendoseni në pjatalarëse në ciklin më të gjatë dhe më të nxehtë.

7. Peshqirët e dorës

Peshqiret e kuzhinës janë një nga gjërat më të ndyra në kuzhinë tuaj. Ju prekni ato gjatë gjithë kohës – madje edhe para se të lani duart tuaja, dhe pastaj përsëri gjatë gatimit. Kjo është një mënyrë për të marrë bakteret në ushqimin tuaj.

6. Frigoriferët e ajrit

Kimikatet që gjenden në të gjitha llojet e avujve mund të shkaktojnë dëme në mushkëri ose madje edhe kancer. Kështu që ju do të më mirë të ajrit tuaj kuzhinë dhe të marrë nga plehra rregullisht.

5. Furrë me gaz

Kurrë mos harroni të kontrolloni nëse e keni kthyer atë përpara se të shkoni në shtrat ose të largoheni nga shtëpia. Kjo do t’ju mbajë ju dhe të tjerët të sigurt nga rreziqet e gazit të lëshuar nga pipezat e gazit.

4. Kuzhina jastëkuese

Teflon i mbinxehur mund të lëshojë tymi toksik. Pra, në këtë rast, është më mirë të përdorësh disa mjete të modës së vjetër dhe të provuar mirë.

3. Mulliri i mishit

Mullinjët e mishit janë shumë të fuqishëm. Ju lutem, mbani gishtat në distancen e duhur nga mulliri. Gjithmonë ka një mjet të veçantë për të shtyrë mishin në mulli, të cilin duhet ta përdorni për të mos dëmtuar duart.

2. Shkarkimi i mbeturinave

Kjo gjë është vetëm për plehrat! Nuk duhet të vësh gishtat në të. Edhe nëse lëshon diçka atje, mos u përpiqni ta tërheqni me duart tuaja.

1. Bordet e prerjes

Gjithmonë përdorni borde të prera të prera për mish dhe perime. Mishi i papërpunuar mund të përmbajë baktere që shkaktojnë sëmundje serioze. Dhe kurrë mos përdorni ato të dëmtuara ose të plasaritura, sepse çarje janë vende të përsosura për shumëzimin e baktereve./Kumti.com

 

Artikulli paraprak17 ide të shkëlqyeshme për banjën tuaj
Artikulli vijuesFabrika moderne e shpezëve