18 të vdekur nga përmbytjet në Evropë

Të paktën 18 persona e kanë humbur jetën në përmbytjet, të cilat pas reshjeve të rrëmbyeshme e goditën Gjermaninë, Francën, Belgjikën dhe Rumaninë, ndërsa në pjesën lindore të Francës parashikohet mot i ri i ligë.
Francën e goditën përmbytje më të rrëmbyeshme në tre dekadat e fundit, që shkaktoi derdhje të Senas.
Presidenti Francës Fransoa Oland paralajmëroi se në takimin e nesërm, në të cilin kryeson kryeministri Manuel Vals, do të vlerësohen dëmet nga përmbytjet.
“Në Gjermani për shkak të motit të ligë të paralajmëruar është anuluar dita e tretë dhe e fundit e festivalit të njohur të muzikës rok ‘Rock im ring’, pasi të shtunën nga goditja e rrufesë janë goditur 80 njerëz”, kumtuan organizatorët e festivalit.

Artikulli paraprakSeancë e re për të akuzuarit e Lagjes së Trimave
Artikulli vijuesShqipëria s’ka pretendime territoriale, do vendosjen e drejtësisë së munguar