A po iu japin SHBA-të armë militantëve shiitë?

0
212
Militanët Shiitë, duke punuar në emër të qeverisë së re irakiane në Bagdad, kanë qenë të akuzuar për shkelje të tmerrshme të të drejtave të njeriut, duke përfshirë rrëmbimin, prerja e kokës dhe pastrimin e lagjeve sunite. Ka raporte se disa prej këtyre forcave (polici) shiite janë duke përdorur armë amerikane. Erin Evers, një studiues për Human Rights Watch, i cili shtron një pyetje një milionshe duke pyetur: A po iu japin SHBA-të armë militantëve shiitë?
 
Shprëndaje
Artikulli paraprakPërgjimi si akt psikopatik
Artikulli vijuesBeogradi 1846