Sunday, November 27, 2022

Nga Fatos Lubonja

0
Prej kohësh përpiqem t’i analizoj zhvillimet politike në vend me një qasje përtej emrave të përveçëm Berisha, Nano, Topi, Rama, Meta etj., duke i...

A mund të shpëtohet Europa? (Alfred Gusenbauer)

0
Në vitin 2011 kriza financiare dhe bankare e Europës u shndërrua në një krizë të borxhit sovran...Në vitin 2011 kriza financiare dhe bankare e...

Si e humbi në të vërtetë Perëndimi Zotin: një teori e re mbi shekullarizimin

0
Teza sekulariste pretendon se entuziasmi fetar në perëndim ka pasur kulmin e tij në Mesjetë dhe pas kësaj periudhe ka nisur rënia e tij. Deri...

Projekti me emrin “ISIS”: fashizmi i veshur me petkun e Islamit

0
Faktoret qe ndihmuan ne ngritjen e ISIS-it dhe shtimin e rradheve te tij. Nga Mohamed Ghilan Doktorant i shkencave neurologjike në Universitetin e Viktorias, Kanada, dhe...

Masakra e Bihorit në “Natën e Bozhiqëve” viti 1943 (mbi 4.628 banorë shqiptarë janë...

0
Masakra e Bihorit në Natën e Bozhiqëve të 1943tes. Mbi 4 628 banorë shqiptarë janë vrarë, therur, dhe masakruar në forma të ndryshme forcat...

Marrëdhëniet mes Islamit dhe krishterimit në Evropë: në të kaluarën, të tashmen dhe të...

0
By: Dr Hans Koechler(Dr. Hans Koechler është profesor dhe kryetar në Departamentin e Filozofisë në Universitetin e Innsbruck/Austri) (I) Historia e marrëdhënieve islamike-të krishtera...

“Jemi ardhë në një situatë që kur t’dojsh me dalë prej shpije me u...

0
“Kur po dal prej shpije po e kthej kryt po e kqyri edhe njëherë pragun e shpis “ Ishin ndër fjalët e para me të...

Le të marrim disa këshilla nga shahisti Garry Kasparov

0
Garry Kasparov ka qenë lojtari më i mirë i shahut për një periudhë 20 vjeçare. I trajnuar në Bashkimin Sovjetik, ai është bërë trajner...

Ja si truri ju mashtron për t’i besuar lajmeve të rreme

0
Duke qëndruar i ulur para një kompjuteri jo shumë kohë më parë, një profesor i vjetër historie, u përball me një sfidë, me të...

Populli libian jetonte mirë në kohën e Gaddafit. Ç’ndodhi vallë ?!

0
Libia deri në vitin 1969, udhëhiqej nga mbreti Idriz. Ai përmbyset më 1968, me një puç ushtarak nga koloneli MuammarGaddafi. Idrizi, që ishte një njeri...