Apple parashikon monitor mbështjellës për iPhone-in e ardhshëm

0
Ka shumë mundësi që iPhone i të ardhmes të ketë një trup komplet transparent dhe një monitor elastik që e mbështjell rreth e rrotull....

Merjem Astrolabi, shkencëtarja muslimane e cila përsosi astrolabin!

Në Haleb, në Sirinë veriore, në kohën e Abasidëve, në shekullin e dhjetë, ka jetuar një muslimane gjeniale e cila quheshe Merjem El-Astrolabi. Ishte...

Samsung Galaxy S6 shpallet telefoni më i shpejtë në botë!

0
Samsung Galaxy S6 është telefoni më i shpejtë në botë, duke mposhtur rivalët si iPhone 6 dhe LG G4. Kjo është bërë e ditur...

Shkencëtarët vërtetojnë se paragjykimet ndaj të tjerëve mund të formojnë bindje të gabuar

Abdudaim el-Kehil Një studim i ri gjerman ka vërtetuar se paragjykimet ndaj të tjerëve, në rast se përsëriten, atëherë ato mund të formojnë një bindje...

Microsoft – Lufta e aplikacioneve

0
Me prezantimin e Windows 8, Microsoft është duke i’u kërkuar dëshpërimisht krijuesve të aplikacioneve të krijojnë forma të reja për sistemin e ri. Microsoft...

Mercedes C400 me paketë të re

0
Kompania për rregullimin e veturave Lorinser ka përgatitur një paketë të re për Mercedes C-Class, versionin C400 4MATIC. Paketa e re përfshin mbrojtësit...

Galaxy S6 do të karakterizohet nga një sensor 20 Megapixel dhe proçesor Snapdragon 810...

0
Snapdragon 810 është menduar të jetë zgjedhja e një pjesë të madhe të telefonëve më të mirë të 2015 por spekulimet e ditëve të...

Publikohen foto të reja të modelit të ardhshëm HTC One M9

0
Kur u prezantua modeli i parë HTC One në 2013, u vlerësua si telefoni më i bukur Android. Akoma është telefoni i vetëm Android...

Land Rover Discovery Sport nga shtatori me motor të ri

0
Land Rover ka paralajmëruar se Discovery Sport nga shtatori do të jetë në dispozicion me motorin Ingenium Diese katër cilindrash 2,0 litërsh në versionet...

Palestinezja 14 vjecare fituese e garës ndërkombëtare të matematikes

0
Një 14 vjeçare nga Palestina ka fituar vendin e parë në një garë  për matematikë, pasiqë ajo zgjodhi 240 detyra për 6 minuta. Dania...