A e dini pse Shqiptarët u bëheshin Musliman?!

Ja se ç'thotë William Martin Lake ,Londer 1835 "Shqiptaret behesh mysliman, sepse kjo fe pajtohej me natyren e tyre dhe nuk toleronte ,peruljen ,martirizimin,servilizmin,dhe ofendimin. " "Udhetime...

Usame Ibnu Zejdi

"Vërtet, Ebu Usameja ka qenë më i dashur te Pejgamberi i Allahut se babai yt, madje më i dashur se ti...” (Fjala që i tha...

Norilski – Qyteti ku jetojnë muslimanët më verior në botë

Në Sibirin e largët, mes akullit siberian shtrihet qyteti industrial i cili në bazë të ndotjes është ndër qytetet më të ndotura në botë...

Devijimi në kuptimin e fesë

Devijimi në kuptimin e fesë Jemi dëshmitar të mosinteresimit të njerëzve për mësimin e fesë dhe zbatimin e tij në jetën e përditshme. Ky...

Ja si të veproni në rast se sërish godet tërmeti

Këto janë disa nga këshillat që mund të hyjnë në punë dhe të ndihmojnë në rast të tërmeteve. Asnjëherë mos u fshihni nën tavolina apo...

Si lirohen nga pagesa veturat për persona të hendikepuar

Veturat lirohen vetëm nëse personi ka statusin e personit te hendikepuar, vetura është e përshtatur për nevoja te tij dhe importohet nga personi i...

Logjika matematikore

Gjykimet Gjykimi ( pohimi ), është koncept themelor në Logjikën matematikore. Në aspektin e saktësisë gjykimi i nënshtrohet ligjit të përjashtimit të së tretës...

Disa bindje që pengojnë mbulesën (hixhabin)

Disa bindje që pengojnë hixhabin Do të mundohem në mënyrë sa më të shkurtër t'i paraqes disa nga mendimet që shpesh i dëgjojmë kur...

Schindleri kroat: Shpëtoi nga kampi 1000 myslimanë

Nedo Galic ka shpëtuar gjatë luftës në Bosnje, afro 1000 boshnjakë nga kampi Heliodrom. Në fund, me gruan e tij dhe me tre fëmijët...

Fakte befasuese: Nuk mund ta besoni se në çfarë begatie jetonte populli në kohën...

Dikush mund ta mbajë mend kohën, kur shqiptarët shkonin për të punuar në Libi, në vitet ’80 të shekullit të kaluar. Këtë ata e...

Na ndiqni

166,372NdjekësPëlqe
0NdjekësNdjek
33NdjekësNdjek
3NdjekësNdjek
0PëlqimePëlqe
0AbonuesAbonohu
- Advertisement -

Artikujt e fundit

Ish shef i misionit amerikan në Kosovë: mungesa e vëmendjes amerikane u ka dhënë...

Ish shef i misionit amerikan në Kosovë: mungesa e vëmendjes amerikane u ka dhënë mundësi lobistëve që ka punësuar Beogradi, që të ndikojnë në...

Tabela e shkurtimeve te fjalorët e shqipes

Tabela e shkurtimeve është listë në një fletë të fjalorëve që jep shpjegime për shkurtimet e fjalëve dhe shenjave të përdorura në atë fjalorë....

Pamje nga aksioni i Policisë së Kosovës në Zubin Potok

Aksioni i filluar në mëngjesin e ditës së sotme në Veri të Kosovës po vazhdon. Në hyrje të Zubin Potokut Policia e Kosovës ka...