QKUK-ja përfshihet nga zjarri

Qendra Klinike Universitare e Kosovës ka njoftuar se sot rreth orës 11:50, në repartin intensiv të Klinikës Obstetrike Gjinekologjike në një Intra tavolinë ka...

Shenjat paralajmëruese të sëmundjeve të zemrës

Sëmundja e zemrës është shkaku numër një i vdekjes në vende të ndryshme të botës. Arteriet e bllokuara shpesh çojnë në sëmundje të zemrës, që...

E frikshme, robotët po mbysin njerëzimin

Robotët në të ardhmen mund të kërcënojnë seriozisht jetën dhe sigurinë e njerëzve paralajmërojnë shkencëtarët. Në ditët e sotme vërtet që robotët ecin me vështirësi...

Këto zakone ju dëmtojnë veshkat

Veshkat janë ndër organet vitale të trupit, pasi funksioni i tyre është eliminimi i mbeturinave dhe toksinave nga trupi. Kështu, ato rregullojnë nivelet e mineraleve,...

Gjakderdhja nga mishi i dhëmbëve

Sipas hulumtimeve më të fundit, ekspertët paralajmërojnë meshkujt që vuajnë nga gjakderdhja e mishrave janë më të rrezikuar nga impotenca. Hulumtimi, i botuar në revistën...

Eksportuesit kryesorë në botë të gjakut

Gjaku i njeriut dhe kafshëve është një nga produktet më të tregtuara në botë. Sipas PCI (indeksi i kompleksitetit të produktit), gjaku i njeriut apo...

Pse qajmë kur qerojmë qepë?

Disa njerëz qajnë kur prejnë qepë,kjo  për shkak të prishjes së qelizave të qepëve dhe lirimin e mëvonshëm të faktorit lachrymatory (LF). Qepa është një...

Asnjëherë mos i lejoni fëmijët të ulen në këtë mënyrë

Asnjëherë mos i lejoni fëmijët tuaj të ulen në pozicionin “W”; Ja arsyeja “Ulja -W” është një pozicion që zakonisht përdoret nga fëmijët. Në këtë...

Dhimbjet e kyçeve

Inflamacioni dhe dhimbjet e kyçeve; Ushqime që duhet t’i shmangni dhe ushqimet që ndihmojnë për reduktimin e dhimbjeve Inflamacioni dhe dhimbja e kyçeve është një...

Pacientët vdesin derisa janë në lista të pritjes për trajtim

Tetë pacientë me probleme në zemër nuk kanë arritur të presin trajtimin mjekësor, pasi që ndërkohë kanë vdekur para se t’u vijë radha. Bëhet...

Na ndiqni

166,487NdjekësPëlqe
0NdjekësNdjek
33NdjekësNdjek
3NdjekësNdjek
0PëlqimePëlqe
0AbonuesAbonohu
- Advertisement -

Artikujt e fundit

Tabela e shkurtimeve te fjalorët e shqipes

Tabela e shkurtimeve është listë në një fletë të fjalorëve që jep shpjegime për shkurtimet e fjalëve dhe shenjave të përdorura në atë fjalorë....

Pamje nga aksioni i Policisë së Kosovës në Zubin Potok

Aksioni i filluar në mëngjesin e ditës së sotme në Veri të Kosovës po vazhdon. Në hyrje të Zubin Potokut Policia e Kosovës ka...

Rritet numri i policëve të plagosur – i pesti duke u trajtuar

Është rritur numri i policëve të plagosur në aksionin e policisë në Veri të vendit.Numri deri tani ka shkuar në pesë. Rastin për klankosova.tv e...