Çfarë është kapsllëku?

Çfarë e shkakton kapsllëkun; Ushqime që ndihmojnë në trajtimin e tij

Sipas Informacionit të Clearinghouse (NDDIC), 63 milionë njerëz janë kronikisht kaps. Mbi një milion prej tyre kërkojnë shtrimin në spital.

Çfarë është kapsllëku?

Kapsllëku është paaftësia për të pasur një lëvizje zorrësh të paktën një herë në ditë. Të gjithë duhet të kenë një lëvizje zorrësh një herë në ditë. Në fakt, një lëvizje zorrësh në 24 orë konsiderohet e mirë nga shumë praktikues mjekësorë.

Çfarë e shkakton kapsllëkun?

– Mungesa e fibrave dietetike.

– Nivelet e ulëta të magnezit.

– Stresi / Ankthi dhe depresioni.

– Ilaçet konvencionale, veçanërisht antibiotikët, ilaçet kundër depresionit, narkotikët.

– Shumë qumësht dhe ushqime të larta me yndyrë.

– Ushqimet e shpejta dhe të skuqura.

– Sëmundjet inflamatore të zorrëve.

– Shtatzania.

– Diabeti.

– Multiple skleroza.

Ushqimet që ndihmojnë të keni lëvizje zorrësh

Perimet gjethe gjelbër: Spinaqi, sallata jeshile & lakërishte; janë të ngarkuar me phytonutrients, magnez dhe fibra dietike. Për më tepër, ato janë plot me ujë, kur hahen të freskëta.

Avokadot; janë një fryt i pabesueshëm që jo vetëm të ndihmojnë për të ulur nivelin e paqëndrueshëm të sheqerit në gjak, por ato janë të pasur edhe me magnes.

Kosi; përmban bakterie të mira dhe sasi të mirë të probiotikëve që ndihmojnë në tretjen e ushqimit.

Kumbullat; janë një burim i mirë i fibrave, lëkura e frutave përmban komponentë të butë dhe laksativ që ndihmojnë në luftimin e kapsllëkut.

Rrepat; janë një perime e mahnitshme. Ato kanë aftësinë për të luftuar toksinat e mëlçisë. Ato gjithashtu ndihmojnë për të nxitur veprimin e peristaltikës, që është relaksim dhe tkurrje e zorrëve.

Farat e lirit; janë të pasura me acid yndyror omega 3 dhe ndihmojne për lehtësimin e kapsllëkut, por ato janë të dobishme edhe për shëndetin e zemrës dhe qarkullimin e gjakut. Një sasi të vogël prej tyre mund ta shtoni mbi kos ose qumësht. Vaj i lirit duhet të ruhet në frigorifer dhe mund të merret çdo mëngjes me stomak bosh.

Bishtajoret; bathët, fasule, bizelet janë perime magjike … fasulet janë një burim i madh i fibrave dhe magnezit.

Ullinjtë / vaj ulliri; kanë qenë prej kohësh që përdoren për të ndihmuar stimulimin e lëngjeve biliare, të cilat ndihmojnë me tretjen dhe kapsllëkun. Një lugë çaji nga vaji i ullirit në mëngjes me stomak bosh është përdorur për zbutjen e murit të zorrëve, dhe lehtësimin e kapsllëkut.

Mënat; Zgjidh kokrra të kuqe, çdo kokërr e kuqe, ndihmon me kapsllëkun. Kjo është për shkak se shumica e manaferrave janë burime të mira të fibrave, duke përfshirë manaferrat, boronicat, luleshtrydhet.

Brokoli; konsumimi i brokolit mbi një bazë të rregullt është një mënyrë e mirë për të luftuar kapsllëkun. Brokoli është një nga ato perime që duhet të konsumohen gati çdo ditë për shëndet më të mirë.

Arrat dhe farat; janë një burim çuditërisht i madh i fibrave. Zgjedhje të popullarizuara përfshijnë arrat, bajamet, dhe arrat shqeme, si dhe farat e njohura të kungullit dhe lulediellit.

Molla; ndihmon për të mbajtur sistemin tuaj të tretjes të funksionojë siç duhet, shton energjinë trupore dhe lufton kapsllëkun.

Patatja e ëmbël; Një përfitim i patates së ëmbël është përmbajtja e tyre në sasi të lartë me fibër, vitamin A dhe beta karotinë, e cila ndihmon në parandalimin e kapsllëkut.

Drithërat e plota; Ju mund të jeni të vetëdijshëm se drithërat mund t’ju ndihmojnë në uljen e nivelit të kolesterolit, por gjithashtu punojnë në mbajtjen e sistemit tuaj të tretjes në lëvizje.

Misri; Misri mund të ndihmojë në luftimin e kapsllëkut në sajë të fibrave që ai përmban. Ai gjithashtu përmban vitaminë C dhe minerale si kalium dhe magnez.

Orizi i zi; është i pasur me fibra, vitamin, magnez dhe hekur, ndihmon në largimin e toksinave nga mëlçia, lehtëson tretjen dhe lufton kapsllëkun.

Artikulli paraprakJa se si ti lehtësoni dhimbjet dhe çrregullimet e barkut
Artikulli vijuesBasha: Ka krizë kushtetuese