Dalin në treg atlete që lidhen vetë – Edhe Pejgamberi e paralajmroi këtë (VIDEO)

Kompania  e atleteve Nike ka bërë revolucionin e shumëpritur duke krijuar atletet që lidhen vetë. Kompania ka publikuar atletet HyperAdapt 1.0 të cilat lidhen automatikisht dhe lidhëset përshtaten në varësi të këmbës së personit që i vesh. Atlet janë pjesë e tekonologjisë së fundit që kjo kompani ka hedhur në treg.

 

Këpucët janë programuar në atë mënyrë që ato të lidhen në mënyrë perfekte.

“Në momentin që personi i vesh atletet, pupla  e këmbës godet një sensor dhe sistemi automatikisht i bashkon lidhëset e këpucëve në atë masë që kërkon përdoruesi. Ka dy butona anash që shtrëngojnë dhe lirojnë lidhëset derisa të lidhen në formën më të rehatshme për personi që i mban veshur” , – shpjegoi lideri i këtij projekti Tiffany Beers.

Këpucët do dalin në shitje në fund të vitit, gjatë sezonit të pushimeve , raportoi firma  e njohur amerikane.

https://www.youtube.com/watch?v=z7Cyv3cvIxY

 

Ndërsa një shpjegim tejet interesantë mund ta dëgjoni më poshtë nga Hoxha i nderuar Bedri Lika:

Artikulli paraprakBruksel, arrestohet i shumëkërkuari i sulmeve të Parisit, Salah Abdeslam
Artikulli vijuesMomenti kur kapet autori i sulmeve të Parisit (VIDEO)