Dënohet me burgim të përjetshëm “Kasapi i Ballkanit”

FILE - In this April 16, 1994 photo, Bosnian Serb army commander-in-chief Col. General Ratko Mladic, center, observes Bosnian government forces positions in Gorazde, eastern Bosnia, surrounded by his bodyguards. Mladic, Europe's most wanted war crimes fugitive, has been arrested in Serbia, the country's president said Thursday, May 26, 2011. Mladic has been on the run since 1995 when he was indicted by the U.N. war crimes tribunal in The Hague, Netherlands, for genocide in the slaughter of some 8,000 Bosnian Muslims in Srebrenica and other crimes committed by his troops during Bosnia's 1992-95 war. (AP Photo/Emil Vas)

Tribunali i Hagës e ka dënuar me burgim të përjetshëm të ashtuquajturin “Kasapi i Ballkanit” Ratko Mlladiq, për krime lufte dhe gjenocid në Bosnjë e Hercegovinë.

Ai është shpallur fajtor për 10 nga 11 akuzat që ngarkohej nga prokuroria e këtij Tribunali.

Artikulli paraprakReagon Vetvendosje:Bastisja, Pjesë e panikut të Klanit Pronto
Artikulli vijuesPajisjet Android spiunojnë përdoruesit