EGJIPT – PAS 30 VITEVE HIQET GJENDJA E JASHTËZAKONSHME

0
138

Ushtria egjiptiane njoftoi dje heqjen e gjendjes së jashtëzakonshme në vend, e vendosur në vitin 1981 pas vrasjes së presidentit Anvar al Sadat.

”Sidoqoftë, ushtria do të vazhdojë ta marrë përsipër përgjegjësinë kombëtare dhe historike duke pasur parasysh se gjendja e jashtëzakonshme është hequr në pajtim me Kushtetutën”, thuhet në deklaratën e rastit të ushtrisë egjiptiane.

Pas atentatit ndaj presidentit Sadat në vitin 1981, në Egjipt u vendos gjendja e jashtëzakonshme, që zgjati deri dje.

Kjo situatë u mundësonte autoriteteve të arrestonin persona dhe t’i mbanin ata në burg pa akuzë apo pa zbatimin e proceseve gjyqësore. /trt/kohaislame