Eksluzive:Konjufca: U mbajt i fshehur një aneks i marrëveshjes, vendimet e gjyqësorit të Serbisë janë të vlefshme në Kosovë

Deputeti i lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca tha para deputetëve të Kuvendit të Kosovës se marrëveshja për Drejtësinë me Serbinë dhe është kundër interesave të Kosovës dhe sipas tij, institucionet e Kosovës i kanë pranuar gjyqtarët dhe prokurorët e rinj serbë me rekomandim të Serbisë.

Konjufca tha se kanë zbuluar një aneks të Marrëveshjes së Drejtësisë e cila është mbajtur e fshehtë nga Serbia.

Ai tha se në marrëveshje thuhet “Aktgjykimet e lëshuara nga gjykatat në Serbi deri më 15 korrik 2013 konsiderohen të vlefshme në Kosovë”.

Sipas Konjufcës, ky aneks është mbajtur i fshehtë pikërisht për shkak të kësaj përmbajtjeje.

Ai tha se me këtë aneks vendimet e gjykatave të Serbisë deri më 15 korrik 2013 janë të vlefshme në Kosovë.

Konjufca më tej tha se emrat e gjyqtarëve janë caktuar nga Vuçiqi dhe të gjitha këto sipas tij, i demaskojnë gënjeshtrat e Qeverisë se gjithçka është në përputhje me ligjin dhe se Kosova do t’i caktoj gjyqtarët.

Sipas tij, gjyqtarët nuk janë emëruar në bazë të konkursit po nga bisedimet me Serbinë.  /Telegrafi/

Artikulli paraprakSejdiu e pyet kryeministrin: A po na lëviz kufiri me Malin e Zi?
Artikulli vijuesArabia Saudite ndërton mega-qytetin me një sipërfaqe prej 26.500 kilometra katrorë, që do të kushtojë 500 miliardë dollarë (Foto/Video)