Falsifikatori i dokumenteve në hierarkinë e lartë të Qeverisë

Një veturë e vjedhur në Stokholm të Suedisë po kërkohej në gjithë botën nga Interpoli. Të gjitha të dhënat e saj ishin postuar në faqen e internetit të Policisë Ndërkombëtare. Ishin bërë tre vjet prej 31 marsit të vitit 2000, kur vetura nuk po gjendej kurrkund. Por, rreth 2000 kilometra larg këtij shteti skandinav, kjo veturë e tipit “Jeep Grand Cherokee” po bënte rrugë nëpër Kosovë. Atë po e ngiste prej kohësh një zyrtar i Kosovës – Astrit Haraqija.

Haraqija, që tash mban pozitën e zëvendësministrit të Financave në Qeverinë e Hashim Thaçit, me këtë veturë të vjedhur në Suedi e me dokumente false ishte nisur drejt Shqipërisë më 24 shkurt 2003. Në atë kohë mbante pozitën e shefit ekzekutiv të Komunës së Gjakovës, kur në pikën kufitare ndërmjet Kosovës dhe Shqipërisë ishte ndalur nga Policia e Kosovës./koha,net/kohaislame

Artikulli paraprakGjermani, plakja e popullsisë ''bombë me sahat''
Artikulli vijuesGega: Salihu ma ofroi revolen ta vras Jusuf Gërvallën