Foto/ Të rrezikosh jetën… për peshkaqenin

Një grup peshkatarësh në Afrikën e Jugut i është dashur të “luftojnë” me një peshkaqen për ta rikthyer atë në det, pasi kishte rënë më herët në rrjetat e tyre.

Pamje të pabesueshme nga plazhi i Muizenberg, tregojnë burrat të cilat përpiqen të tërheqin peshkaqenin drejt ujit.

Peshkaqeni 2,5 metra i gjatë dhe rreth 225 kg i paqartë në atë se çfarë po bënin peshkatarët reagonte ashpër ndaj tyre, duke u vështirësuar akoma edhe më tepër qëllimet e mira që ata kishin.

Pas shumë përpjekjesh ata ia dolën që ta fusin në det një prej grabitqarëve më të mëdhenj nën ujë.

Akti i tyre heroik, prej shumë u cilësua si veprim budallai, pasi në tokë peshkaqeni mund të ishte thuajse i parrezikshëm, për ta, por në momentin që ata e futën në ujë, ngjarja mund të kishte një fund tragjik për ndonjërin prej tyre.

1477156414_2 1477156475_4 bronewhaler SOSMag-Iss03-Art01-Im004-MacStone-SOSFCopyright-31371-2560x1707

Artikulli paraprakRegjimi i Sirisë ka përdorur 3 herë armë kimike
Artikulli vijuesLigjërimi përballë nuancave kulturore dhe përgjegjësive fetare