Hague: Nuk lejojmë që Assange të dalë nga Britania

0
188

Sekretari i Jashtëm britanik, William Hague ka thënë se Britania nuk do ta lejojë të dalë nga vendi themeluesin e Wikileaksit, Julian Assangen, të cilit sot qeveria e Ekuadorit i dha azil politik, pasi ai është strehuar në ambasadën e këtij vendi latinoemerikan në Londër. rtikane ambasada e Ekuadorit .

Hagur tha se vendimi i Ekuadorit për t’i dhënë atij azil politik nuk duhet të shfrytëzohet për t’i ikur proceseve legale.

Assaange përballet me akuzat për keqtrajtim seksual në Suedi dhe Britania është shprehur e gatshme ta ekstradojë, transmeton REL.

Assange që nga muaji qershor gjendet në ambasadën e Ekuadorit në Londër, ku ka kërkuar azil politik./kohaislame