Hamasi: Izraeli filloi luftën nuk ka vendim për ndërprerjen

0
172

Netanjahu njoftoi se ushtria izraelite do të zgjerojë operacionet e saj ushtarake në Rripin e Gazës

Hamasi njoftoi në një konferencë për shtyp të enjten se Izraeli kishte filluar tashmë luftën në Gaza e cila nuk ka vendim për t’i dhënë fund asaj. Dhe kërkoi të ndalojë koordinimin e sigurisë mes Autoritetit Palestinez dhe Izraelit, dhe u kërkoi vendeve arabe dhe islamike për të ndjekur shembullin e Egjiptit, i cili ka marrë një vendim për ta tërhequr ambasadorin e saj nga Izraeli pas vdekjes së Ahmed al-Jabari të mërkurën nga sulmet izraelite.
Hamasi konfirmoi se Izraeli është duke u përpjekur për të shfrytëzuar luftën në Gaza për qëllime politike, dhe shtoi se beteja me Izraelin është e hapur dhe e përshkallëzuar.
Sami Abu Zuhri , zëdhënësi i Hamasit ka thënë: “Ne nuk do të kandidojmë nga mashtrimi i pushtimit izraelit, sepse ne e konsiderojmë të folurit në lidhje me këtë në këtë kohë që ata përpiqen për të siguruar më shumë arsye për të mbuluar vazhdimin e përshkallëzimit në Gaza”.
Deklarata erdhi pasi Izraeli konfirmoi se do të përdorë “çdo veprim të nevojshëm” për të mbrojtur veten.
Kryeministri izraelit Benjamin Netanjahu, në një konferencë për shtyp të enjten, tha se ushtria izraelite do të zgjerojë operacionet e saj ushtarake në Rripin e Gazës për të siguruar mbrojtjen e qytetarëve.
Kjo ka rritur numrin e viktimave në sulmet izraelite që prej fillimit të sulmeve në 16 të vdekur dhe më shumë se 150 të plagosur në një seri sulmesh e bastisjes nga më shumë se 90 bastisje në zona të ndryshme në Rripit e Gazës.
Haled Mashaal, kreu i byrosë politike të Hamasit, tha që udhëheqja palestineze për ta menaxhuar betejën në Gaza duhet të ketë një mendje inteligjente dhe një zemër të guximshme, duke vënë në dukje se këto probleme dhe intriga me Izraelin do të zgjasin gjatë.
Mashaal theksoi të enjten se Izraeli nuk mund të trullos Rripin e Gazës, nga një operacion ushtarak i nisur që nga e mërkura.
Meshaal trimëron “popullin e Palestinës dhe Gazës” duke thënë se duhet të “luftojmë si një njeri për një parantezë, dhe duhet formuar një dhomë për të gjitha fraksionet për t’iu përgjigjur” ndaj sulmeve izraelite.\mszh\Sh.Hulaj/kohaislame