Hammond: Rusia ti kthejë Krimenë Ukrainës

Hammond duke rikujtuar se Presidenti rus, Vladimir Putin ka lejuar aneksimin e Krimesë me anë të një dekreti, në vijim ka thënë se dënon Rusinë e cila shkel të drejtat ndërkombëtare vazhdimisht

 

LONDËR (AA) – Ministri i Punëve të Jashtme të Britanisë së Madhe, Philip Hammond ka reaguar sot në lidhje me çështjen e Krimesë e cila prej dy vitesh është aneksuar nga Rusia, raporton Anadolu Agency (AA).

Hammond duke rikujtuar se Presidenti rus, Vladimir Putin ka lejuar aneksimin e Krimesë me anë të një dekreti, në vijim ka thënë se dënon Rusinë e cila shkel të drejtat ndërkombëtare vazhdimisht.

Qëndrimi jonë është dihet tha Hammond dhë në vijim të fjalës së tij theksoi se Britania e Madhe nuk e njeh aneksimin e Krimesë pranë Rusisë, dhe kontrollin e kësaj të fundit ndaj Krimesë.

Artikulli paraprakVazhdon protesta me mosbindje civile në Irak
Artikulli vijuesLiga Arabe hedh poshtë federalizimin e Sirisë