Ish – kryetari i Kroacisë: Vuçiq ka qenë nxitës i luftës

Image: 0193587441, License: Rights managed, President Ivo Josipovic of Croatia speaks to the press outside the West Wing of the White House May 14, 2014 in Washington, DC. Josipovic spoke about his earlier meeting with US Vice President Joseph R. Biden., Place: UNITED STATES, Model Release: No or not aplicable, Credit line: Profimedia.com, AFP

Ish – kryetari i Kroacisë Ivo Josipoviq ka thënë se kryetari i Serbisë Aleksandar Vuçiq do të duhej të vendoste lule për viktimat civile të luftës në Mirigoj.

“Vuçiq ka pasur një rol shumë specifik gjatë luftës. Për dallim nga Boris Tadiq, ai ka marrë pjesë në nxitje të luftës. Për këtë arsye, po të isha në vendin e tij, me ndonjë gjest do të tregoja se udhëheq politikë paqësore dhe që më vjen keq për tmerret e luftës”, ka thënë për gazetën “danas” të Beogradit Josipoviq, transmeton Koha.net.

“Nuk do të thotë që gjesti të jetë sikur i Brandtit, por, për shembull, vendosja e luleve në përmendoren për viktimat civile të luftës në Mirogoj do të pritej mirë”, ka shtuar ish –kryetari kroat.

Kryetari i Serbisë Aleskandar Vuçqi sot shkon në Zagreb për një vizitë zyrtare në Kroaci.

Artikulli paraprakKomunat obligohen për zbatim të Ligjit të barazisë gjinore në vendimmarrje
Artikulli vijuesQeveria prezanton programin për reforma në ekonomi (dokument)