Ja sa janë rrogat e 5 liderëve politikë më të mëdhenj në botë

G8 Summit in Lough Erne...epa03749726 (L-R) Japanese Prime Minister Shinzo Abe, German Chancellor Angela Merkel, Russian President Vladimir Putin, British Prime Minister David Cameron, US President Barack Obama, French President Francois Hollande, Canadian Prime Minister Stephen Harper and Italian Prime Minister Enrico Letta arrive for a family photo on the second day of the G8 Summit at Lough Erne, Northern Ireland, Britain, 18 June 2013. Leaders from Canada, France, Germany, Italy, Japan, Russia, USA and UK are meeting at Lough Erne in Northern Ireland for the G8 Summit 17-18 June. The leaders were holding their second and final day of talks on 18 June, with the global economy and tax avoidance high on the agenda. EPA/KERIM OKTEN

Ai që fiton më shumë është kryeministri kanadez Trudeau, me 260 mijë dollarë në vit. Në Europë fiton Kancelarja Merkel me 234 mijë

Ata vendosin për fatet e vendit të tyre, por edhe të botës. Por kur vjen fjala te paratë dhe te rrogat mujore, nuk “të falin. Megjithatë një shembull i mirë i kursimit do të jetë presidenti i zgjedhur i SHBA-ve, Donald Trump, i cili ndryshe nga paraardhësit e tij apo kryetarët e shteteve të tjera në botë, ka hequr dorë nga çdo vlerë monetare. Më poshtë po renditim shifrat e rrogave që marrin në muaj apo në vit pesë liderët më të mëdhenj politikë botërorë, duke përfshirë dhe presidentin në largim Barack Obama.

1.Trump, një dollar për “punën” në Shtëpinë e Bardhë

Donald Trump ka paralajmëruar pak pasi u zgjodh: për të bërë presidentin e SHBA-ve – do të ulet në 20 janar – do të marrë vetëm shifrën simbolike prej 1 dollari në vit. Për një miliarder si ai, të heqësh dorë nga një rrogë e vërtetë, nuk duhet të jetë një sakrificë e madhe. Por sa fusin në xhepa liderët Botërorë?

2.Obama dhe presidentët e tjerë amerikanë: 3.2 mln $ në 8 vjet

Presidentët amerikanë kanë të drejtë të përfitojnë një rogë prej 400 mijë dollarësh në vit. Këtë shumë ka fituar Barack Obama një vit, gjatë tetë të tillëve në mandatin e tij të dyfishtë. Në total, bëjnë 3.2 milionë. Në ditë, bëjnë 1.095 dollarë.

3.Justin Trudeau, të drejtosh Kanadanë vlen 262 mijë dollarë

I dyti pas presidentit amerikan sa i takon rrogës, është kryeministri kanadez, Justin Trudeau (45 vjeç, shumë sportiv), i cili fiton në vit 262 mijë dollarë, rreth dyfishin e asaj që merr një parlamentar kanadez.

4.Angela Merkel, asnjë nuk fiton më shumë se ajo në Europë

Kancelarja gjermane Angela Merkel, çdo vit përfiton 240.000 dollarë. Sipas revistës “Forbes”, e cila ka përpiluar renditjen e rrogave, Merkel është gruaja më e pushtetshme në botë. Asnjë nuk fiton më shumë se ajo. Presidenti francez merr 194 mijë dollarë, ndërsa kryeministri britanik, 178 mijë. Në Itali, poltrona e pallatit “Chigi” vlen 124 mijë dollarë në vit.

5.Putin humbet me këmbimin

Kriza ekonomike e Rusisë me sanksionet e pësuara për shkak të konfliktit ukrainas, nuk i kanë bërë mirë qarkullimit të rublës (leku rus). Kështu, edhe xhepat e presidentit Vladimir Putin e kanë ndier: nëse në 2014-ën, ka fituar 7.7 milionë rubla (193.000 dollarë), në vitin 2015 rroga është rritur me valutën lokale në 8.9 milionë rubla, por llogaria në dollarë shkon vetëm 137 mijë. Për të, gjithsesi janë ndonjë shishe shampanjë më pak.

6.Kina është pranë, por shumë larg sa i takon rrogave

Presidenti i Republikës Popullore kineze, Xi Jinping, përfiton një rrogë prej 22 mijë dollarësh në muaj, saktësisht sa marrin 22 anëtarët e Komitetit në zyrën politike të Partisë Komuniste Kineze. Sigurisht, për të drejtuar ekonominë e dytë në botë dhe 1.4 miliardë njerëz, është pak. Para së gjithash nëse krahasohet me shefin ekzekutiv që drejton Hong Kongun, ish-koloninë britanike, tashmë nën urdhrat kineze: 545 mijë dollarë në vit, thuajse 25 herë më shumë./gazeta shqip

Artikulli paraprak14 Kënaqësi të vogla që duhet patjetër t’i shijoni gjatë dimrit
Artikulli vijuesRidizajnimi i dialogut