Kinë: 137 të arrestuar për trafikim të organeve

0
207

Policia kineze ka arrestuar 137 persona, 18 prej të cilëve mjekë, të dyshuar për trafikimi të organeve në disa rajone, për shkak të blerjes së organeve të personave të shëndetshëm për t’ua shitur atyre në pritje të një transplantimi, njoftuan autoritetet lokale.

“Ky operacion, i ndërmarrë në 18 provinca dhe rajone, mundësoi shpëtimin e 127 personave që po përgatiteshin të jepnin nga një organ për para”, theksoi Ministria e Sigurisë Publike.

Operacioni u ndërmor pas skandalit të zbuluar në muajin prill nga një student, i cili kishte shitur një nga veshkat e tij për të blerë një iPhone dhe një iPad.

17-vjeçari ishte paguar 3 500 euro. Pas operacionit ai ka pasur probleme me frymëmarrje dhe jeta e tij është në rrezik, transmeton BW agjencinë kineze të lajmeve Hsinhua.kohaislame