Mediat Serbe: Trepça mbetet pronë e Serbisë! Vuçiqi e përcaktoi agjendën e Qeverisë së Kosovës

0
150

​E përditshmja serbe, Blic raporton se Trepça do të mbetet pronë e Serbisë. Sipas këtij mediumi, duke u thirrur në burime nga Prishtina, Qeveria e Kosovës miratoi sot në mëngjes, nën presionin e bashkësisë ndërkombëtare, projektligjin, i cili siguron se Trepça ka hyrë në procesin e riorganizimit, që do të thotë se Serbia mbetet pronarja më e madhe e minierës së Trepçës. Një burim i mirë informuar i kësaj gazete thotë se është projektligji për kompanitë publike, i cili parasheh rikthimin e Trepçës nën menaxhimin e Qeverisë së Kosovës, do të hiqet nga rendi i ditës të Kuvendit të Kosovës, transmeton Gazeta Blic. “Gjatë seancës së Kryesisë së Kuvendit . Rezultati është zgjidhur”, thotë burimi për këtë gazetë. Bashkëbiseduesi i kësaj gazete serbe thekson se kjo është një fitore diplomatike e Beogradit dhe humbje e Hashim Thaçit dhe Isa Mustafës. “Këta njerëz kanë pasur kritika dhe presion nga bashkësia ndërkombëtare për marrjen e një anshme të Trepçës”, thotë burimi. Sipas Blicit të Serbisë, Fondi i Zhvillimit i Serbisë zotëron 55 përqind të “Trepçës” , një pjesë prej 20 për qind në duart e kompanive serbe. Autoritetet e Kosovës kanë njoftuar një marrjen e njëanshme të “Trepçës” për 2 shkurt. Kryeministri Aleksandar Vucic , tha sot se do të shtyhet votimi i një ligji eventual mbi Trepçën. Ai bëri të ditur se votimi i këtij ligji do të shtyhet. Vucic ka thënë se qeveria në këtë çështje është duke punuar me komunitetin ndërkombëtar , i cili beson se ai është neutral në këtë çështje . Qeveria e Serbisë , sipas fjalëve të Kryeministrit ka bërë disa përparime në zgjidhjen e problemit të “Trepçës” , dhe sipas të gjitha ligjeve , negociuar edhe në Bruksel , çështja e pronës është ende e hapur për dialog me Prishtinën . “Unë mendoj se votimi do të shtyhet për të mërkurën , dhe ne do të shohim se çfarë tjetër mund të bëjmë”, u tha Vucic gazetarëve.