Parlamenti Evropian i heq imunitetin Le Penit

France's National Front political party head Marine Le Pen gestures as she speaks during a news conference at the party headquarters in Nanterre near Paris February 6, 2015. REUTERS/Charles Platiau (FRANCE - Tags: POLITICS) - RTR4OI2A

Deputetët evropianë votuan për të hequr imunitetin e Marine Le Pen, në mënyrë që të lejojnë prokurorët francezë të ndërmarrin hapa ligjore kundër udhëheqëses së të djathtës ekstreme, për publikimin e imazheve të vrasjeve të kryera nga Shteti Islamik.

Anëtarët e Komitetit për Çështjet Ligjore të PE-së mbështetën me shumicë dërrmuese heqjen e imunitetit të Le Pen, pas kërkesës së prokurorit të komunës Nanterre në Paris.

Prokurori hapi një hetim sipas ligjit francez, që ndalon shpërndarjen e imazheve të dhunshme apo atyre që nxisin terrorizmin.

Udhëheqësja e Frontit Nacional, Marine Le Pen është deputete e Parlamentit Evropian që prej vitit 2004.

Ajo i publikoi fotot me imazhe brutale në dhjetor të vitit 2015, si reagim ndaj një gazetari që krahasoi Frontin Nacional me Shtetin Islamik.

Vendimi për t’i dhënë fund imunitetit të Le Pen pritet të konfirmohet nga deputetët evropianë gjatë sesion plenar të së enjtes, por ky konsiderohet si një formalitet pas aprovimit të komitetit.

Ky u fundit votoi me 18 vota pro dhe vetëm 3 kundër për heqjen e imunitetit të Le Pen. Sipas ligjit francez, dënimi maksimal për shpërndarjen e imazheve të dhunshme është 3 vite burg dhe një gjobë prej 75 mijë eurosh.

Ekspertët thonë se kjo çështje ligjore ndaj Le Pen pritet të përfundojë shumë kohë pas zgjedhjeve presidenciale franceze, ku kryetarja e Frontit Nacional pritet që të arrijë në balotazh.

Artikulli paraprakVrasësi masiv nuk u trajtua çnjerëzisht
Artikulli vijuesANZH do të mbështesë certifikimin e produkteve kosovare për eksport