Përfundojnë Lojërat Olimpike: Kjo është pozita e Kosovës

Lojërat Olimpike Rio 2016 janë mbyllur sot me medaljen e fundit të artë që e fitoi në basketboll SHBA-ja, ku Flamurin e Kosovës në ceremoninë përmbyllëse të olimpiadës e ka bartë atletja, Vijona Kryeziu.

Kjo olimpiadë ka hyrë në histori të Kosovës, pasi që për herë të parë kosovarët morrën pjesë në olimpiadë.

Padyshim që suksesin më të madh e ka arritur xhudistja, Majlinda Kelmendit, trasnmeton Telegrafi.

Kjo e fundit në kategorinë 52 kilogram të xhudos u shpall kampione duke i sjell Kosovës medaljen e parë të artë.
Vlen të theksohet se në këtë olipiadë morrën pjesë 207 shtete, ku Kosova zuri vendin e 54-të në renditjen përfudimtare tabelore të Lojërat Olimpike.

SHBA edhe këtë herë dominoi duke fituar në total 121 medalje, ndërsa Britania e Madhe ka 67 medalje, kurse në vendin e tretë u rendit Kina me 70 medalje, përkatësisht ka tre medalje të arta më pak se Britania.