Prokopis Pavlopulos, president i ri i Greqisë

0
160
Pavlopulos, 65 vjeç, kandidat i partisë SYRIZA dhe i partisë ”Grekët e pavarur”, është zgjidhur president i Republikës Greke.
Pavlopulos mori 233 vota pro, ndërkohë që kandidati i ”Lumi”-t dhe PASOK-ut, Nikos Alivizatos mori 30 vota.
Të paktën 32 deputetë abstenuan.
Ai zëvendëson presidentin aktual, Karolos Papulias.
Pavlopulos, jurist i së drejtës administrative dhe disa herë ministër, është përfaqësues i së djathtës greke.
Ai pati edhe mbështetjen e konservatorëve të ”Demokracisë së re”./indeksonline