Akullore shtëpie me vanilje

0
284
Akullore shtëpie me vanilje
Kjo eshte nje recete gatimi per akullore me vanilje te pergatitur ne kushtet e shtepise. Ditet e nxehta po afrohen dhe eshte gjithmone kenaqesi diçka e fresket ne tavoline.
 
Përbërësit:
 
500ml pana e fresket për ëmbëlsira
3veze
100gr sheqer
1zarf vanilje

Përgatitja:

Rrahim te verdhat e vezeve me sheqerin derisa te formohet nje shkume e bardhe dhe ne nje ene tjeter te bardhat, duke patur kujdes qe rraheset te jene te pastra, perndryshe nuk do te realizohet meringa e bardhe.
rrahim panen me vaniljen derisa te formohet kremi
bahkojme te tre perberesit
Ne rast se preferoni shije te tjera si kanelle, luleshtrydhe etj do te perdorim keto aroma ne vend te vaniljes.
Veme akulloren ne ngrirje per te pakten 2 ore
Perpara servirjes e leme dy minuta jashte dhe mbushim kupat./5r