Qeveria e Sirisë dh Rusia akuzohen për vrasjen e 90 njerëzve

Së paku 90 njerëz janë vrarë gjatë natës së kaluar nga luftimet ajrore nga Qeveria Siriane dhe Forcat Ruse në Siri, sipas monitoruesve dhe aktivistëve opozitarë.

Shumica njerëzve ishin vrarë në provincën e Aleposë, ku më shumë 300,000 civil janë të strehuar.

Ata kanë goditur në spital ku kanë vrarë mjekë dhe të tjerë pacientë.

a8cda06739dc4a6e82e98633181f9000_9

“Kjo është një nga goditjet më vdekje prurëse e parë këto ditë” ka thënë për Al Jazeera Reza Sayah i cili po raporton nga Gaziantep i Turqisë që gjendet në kufirin e Sirisë dhe Turqisë.

Civilët kanë nevojë për ndihma humanitare për shkak të gjendjes së rëndë të tyre./KohaIslame

38fc9ca25860425e8bbaa1dfe45f3d92_18

Artikulli paraprakLideri fisnik: Salahudin Ejubi
Artikulli vijuesGjashtë të vdekur nga përplasja e avionit privat me një pemë