Qysh me i mbajtë dhëmbët e bardhë?

Ne të gjithë duam të jemi të shëndetshëm, dhëmbë të bardhë, dhe trajtimet janë të shtrenjta për ta arritur këtë.

Por ka mënyra natyrore që mund të ju ndihmojnë me këtë.

Lëvorja e bananes

Bananet janë fruta që përmbajnë ushqyes, dhe lëvorja e tyre është e pasur me substanca që i bëjnë dhëmbët tuaj të bardhë.

Është e nevojshme që ti fërkoni dhëmbët dy herë në një periudhë prej një minute ose dy herë në ditë dhe dhëmbët do të zbardhen.

Minerale të tilla si, kaliumi, mangani dhe magnez zhyten në dhëmbët tuaj dhe i mbajnë ata të shëndetshëm dhe të bardhë.

Lëvozhga e portokallit ka të njëjtin efekt.

Luleshtrydhet

Luleshtrydhet zbardhin dhëmbët.

Nga kjo pemë është e nevojshme që të bëni një pure dhe të mbuloni dhëmbët me të.

Pas dy ose tre minuta goja juaj duhet të shpëlahet.

Luleshtrydhet janë një burim i pasur i enzimeve acide malike, e cili ndihmon në zbardhjen e dhëmbëve.

Fibrat në luleshtrydhe veprojnë si një pastrues natyror për dhëmbët në mënyrë efektive duke hequr bakteret.

Karrota

Karrota e freskët zbardh dhëmbët dhe për këtë arsye është i njohur si një pastrues natyror i dhëmbëve.

Ju mund të zbardhni dhëmbët tuaj duke fërkuar karrotën mbi ta.

Karrota vret bakteret dhe i mban mishrat e shëndetshme.

Përveç kësaj, eliminon bakteret që shkaktojnë erën e keqe.

Ndalo pirjen e duhanit

Kjo është më e lehtë të thuhet se sa të bëhet, por tymi i cigares bën dhëmbët e verdhë, dhe ka një efekt të dëmshëm në të gjithë trupin.

Nëse ju doni dhëmbë të bardhë, ndaloni duhanin.

Përdorni pipin

Pirja e lëngut shumë të ftohtë ose shumë të nxehtë nuk është i mirë për dhëmbët tuaj.

Prandaj, është e mirë që të përdorni pip, duke shmangur kontaktin e drejtpërdrejtë me dhëmbët.

 

Artikulli paraprakBoronica e Veriut – Superfruti shqiptar më i kërkuar
Artikulli vijuesRobotët do të zëvendësojnë 600 mijë punëtorë të ndërtimit