SHBA ‘tregon forcën’: Destrojeri që kushton 4.3 miliardë USD

Destrojeri më i madh dhe më i sofistikuar në SHBA pritet të bashkohet më në fund me flotën e vendit.

Bëhet fjalë për destrojerin Zumwalt, që nuk pikaset nga radarët.

Për koincidencë, destrojeri me 147 marinarë dhe oficerë në bord, ka një kapiten që quhet James Kirk.

Për shkak se është kaq futuristike, disa e kanë krahasuar kapitenin me personazhin me të njëjtin emër nga seriali Star Trek.

Destrojeri është rreth 180 metra dhe peshon 15 mijë ton.

Kostoja për ndërtimin e kësaj anije është rreth 4.3 miliardë dollarë.

Sistemi i ri i armatimit mund të shkarkojë rreth 600 raketa në shënjestra rreth 100 kilometra larg.

The future USS Zumwalt heads down the Kennebec River after leaving Bath Iron Works Wednesday, Sept. 7, 2016, in Bath, Maine. The nation's biggest and most technologically sophisticated destroyer is going to join the Navy with half the normal crew size thanks to unprecedented automation. (AP Photo/Robert F. Bukaty)
The future USS Zumwalt heads down the Kennebec River after leaving Bath Iron Works Wednesday, Sept. 7, 2016, in Bath, Maine. The nation’s biggest and most technologically sophisticated destroyer is going to join the Navy with half the normal crew size thanks to unprecedented automation. (AP Photo/Robert F. Bukaty)

 

Artikulli paraprakEpoka jonë është epoka e plastikës, dhe duhet të marrë fund
Artikulli vijuesRaporti i UEFA: Skënderbeu manipuloi të paktën 50 ndeshje, Ridvan Bode i përfshirë