Shpërthim pranë shkollës në Itali, vdes një nxënëse

0
285

Në një shpërthim që ndodhi pranë një shkolle në pjesën jugore të Italisë, humbi jetën një nxënëse, ndërsa shtatë të tjerë mbetën të plagosur.

Sipas disa të dhënave nga ekipet e shpëtimit, mjeti shpërthyes ka qenë i vendosur në një kontenjer pranë shkollës. Gazeta “La Republica”, në sajtin e tyre lajmëruan për dy mjete shpërthimi të cilët ishin vendosur në çanta të nxënësve pranë shkollës.

Ende nuk dihet arsyet e shpërthimit dhe nuk ka informata se kush mund të qëndrojë pas këtij sulmi.

Shkolla “Franceska Morviglio Falcone”, në Brindizi e bart emrin e gruas së Giovani Falcone, i njohur si “gjuetar i mafiozëve”. Ai ka qenë i vrarë bashkë me gruan dhe truprojet e tij në një atentat në Sicili para 20 viteve./albtime/kohaislame