Stuhi bore në Japoni, humbin jetën 23 persona

0
191

Stuhia e dytë e borës brenda një jave ka goditur sot disa pjesë të Japonisë, me ç’rast me mijëra njerëz kanë mbetur të ngujuar nëpër rrugë, ndërsa numri i të vdekurve si pasojë e motit të ligë është ngritur në 23.

Në pjesët qendrore të Japonisë, në prefekturën Jamanashi, ka rënë mbi një metër borë, e që është rekord në 100 vitet e fundit prej se janë mbajtur statistika.
Më pak borë ka rënë në pjesët lindore dhe verilindore të Japonisë, ndërsa në Tokio kanë rënë 27 centimetra borë dhe është kjo stuhia më e rëndë që e ka goditur kryeqytetin japonez në 45 vitet e fundit./tetova/kohaislame