Super arma e ushtrisë amerikane: Sistemi laserik që është më preciz sesa plumbi, dhe që shkatërron gjithçka me shpejtësinë e dritës (Video)

Marina amerikane ka testuar sistemin e armëve laserike “LaVS” në Gjirin Persik.

Siç raporton CNN, sistemi laserik mund të lëviz me shpejtësi të dritës dhe është 50 mijë herë më i shpejtë sesa një raketë ndërkontinentale, transmeton Telegrafi.

“Është më preciz sesa plumbi… Nuk bëhet fjalë për një sistem të armëve me dylbi siç përdoren në shumë ushtri të botës, po flasim për një armë shumë të avancuar”, ka deklaruar Christopher Ëelst, kapiteni i anijes.

Testet janë kryer me ndihmën e një fluturake pa pilot “dron” që ka shërbyer si cak, derisa ekipi që është marrë me këtë kishte fokusuar sistemin në dron dhe kishte gjuajtur duke e shkatërruar plotësisht fluturaken me ngrohje, ku temperaturat kanë arritur në mijëra gradë celsius. /Telegrafi/

 

Artikulli paraprakKurti: PDK-ja në opozitë, ndryshe deformohet vullneti i popullit
Artikulli vijuesTusk i shqetësuar, Polonia mund të largohet nga BE-ja