Tre granata nga Siria bien në qytetin turk Kilis

Sot në mëngjes tre raketa artilerike nga Siria kanë rënë në rajonin e qytetit turk Kilis.

Të paktën një person është plagosur në qytetin jugor kufitar turk Kilis në të cilin edhe sot në mëngjes shpërthyen tre granata të shkrepura nga territori i Sirisë fqinje, pjesën të cilën e kontrollon organizata terroriste DAESH, raporton Anadolu Agency (AA).

Sot në mëngjes tre raketa artilerike nga Siria kanë rënë në rajonin e Kilisit turk, ndërsa dy granata kanë rënë në afërsi të shkollës së atjeshme të mesme dhe kabinetit rajonal të arsimit. Një person, kalimtar rasti, është lënduar në rrugë dhe me intervenim të ndihmës së shpejtë është transferuar në spital.

Gjatë shpërthimit janë shkatërruar disa automjete dhe është shkaktuar dëm material në objektet. Vija veriore kufitare në Siri që nga fillimi i vitit është bastion i luftimeve të ashpra mes terroristëve të DAESH-it dhe forcave opozitare siriane.

Nga rajoni të cilin e kontrollon DAESH-i në qytetin turk Kilis deri tani kanë rënë më shumë se 55 raketa të cilat kanë vrarë së paku 18 persona, ndërsa 60 të tjerë kanë lënë të plagosur.

Artikulli paraprakEkskluzive: Azem Syla ishte njoftuar për aksionin, prandaj kishte ikur në Durrës
Artikulli vijuesUshtria e Assadit konfirmoi se në Halep ka hyrë në fuqi armëpushimi