Treni i ëndërrave me shpejtësi 320km (Video)

Shinkansen: një tren ëndërrash

Ka filluar në vitin 1964 për Lojrat Olimpike të Tokios, Shinkansen e lidhi Tokion me Osakën me një shpejtësi prej 210 kilometrash në orë.

Zhvillimi i vazhdueshëm gjatë gjysmë shekullit të kaluar, kjo teknologji “e bërë në Japoni” prodhon trena që arrijnë shpejtësinë maksimale prej 320 kilometrash në orë dhe transportojnë një milion pasagjerë në ditë.

Shinkansen është i famshëm për shpejtësinë e saj, por gjithashtu ka një rekord mbresëlënës sigurie – është para së gjithash një tren jashtëzakonisht i sigurt me shpejtësi të lartë. Që kur ata filluan të konkurrojnë, nuk ka pasur kurrë një aksident fatale që përfshin një Shinkansen. Trenat janë të pajisura me një sistem që i pengon ata në fazat e hershme të një tërmeti.

Një tjetër pasuri është përpikmëria. Falë menaxhimit automatik të trafikut, trenat Shinkansen janë vetëm tre minuta larg dhe janë gjithmonë në kohë.

Trenat me shpejtësi të lartë të Japonisë janë kaq të famshëm për ofrimin e rehati të jashtëzakonshme. Një sistem aktiv i ankorimit i lejon ata të përplasen me shpejtësi të lartë dhe dridhjet zvogëlohen falë teknologjisë së mrekullueshme të nënshkrimit./Kumti.com

 

Artikulli paraprakNdërtesa ku banon Albin Kurti përfshihet nga zjarri
Artikulli vijuesMerkel dhe Schulz ‘pajtohen’ për koalicionin