Merkel dhe Schulz ‘pajtohen’ për koalicionin

European Parliament President Martin Schulz talks to Germany's Chancellor Angela Merkel (R) during an European Union leaders summit in Brussels October 23, 2014. EU leaders aim to agree a new decade of energy policy to cut climate-warming gas emissions to 2030 at an EU summit on Thursday, but sharp differences over sharing the cost mean a deal will be difficult. REUTERS/Francois Lenoir (BELGIUM - Tags: POLITICS ENERGY ENVIRONMENT) - RTR4BCHN

Bisedimet një-ditore midis liderëve të CDU-së konservatore dhe SPD-së së qendrës së majtë në Gjermani duket se janë në rrugë të mbarë.

SPD-ja i është caktuar ministritë e jashtme, të financave dhe të punës, ndërsa CDU dëshiron të mbajë mbrojtjen dhe portfoliot e ekonomisë, sipas raporteve të medias.

Të njëjtat raporte pretendojnë se ministria e brendshme do të merret nga aleati bavarez i Angela Merkel, Horst Seehofer. Seehofer ka marrë një vijë të ashpër mbi emigracionin deri tani.transmeton Kumti

Dallimet e mëdha gjatë bisedimeve duket se kanë qenë në reformat e punës dhe në kujdesin shëndetësor.

Marrëveshja mund të përshpejtohet nga anëtarësia e SPD-së në një votim, i cili do të publikohet në tre deri në katër javë. Anëtarësimi i SPD-së është rritur me mijëra në ditët e fundit, pasi aktivistët po i bëjnë thirrje popullit që të bashkohet me planin e madh të koalicionit./Kumti.com

Artikulli paraprakTreni i ëndërrave me shpejtësi 320km (Video)
Artikulli vijuesSteven Schook është përgjegjës për vrasjen e dëshmitarit në rastin e Haradinajt