Turqia ka goditur për herë të dytë objektivat siriane

0
149

Turqia ka goditur rishtazi objektivat siriane me artileri, tashmë për herë të dytë një ditë pasi ajo qëlloi mbi pozicionet siriane për herë të parë. Veprimet e Ankarasë ishin në shenjë hakmarrjeje për një sulm sirian i cili vrau pesë veta në Turqi të mërkurën.
Ushtria e Turqisë ka vazhduar të kryejë sulme artilerie në Sirinë fqinje edhe të enjten, thonë burime të sigurisë turke . Predha turke goditën zonën Tal Abyad, ku trupat siriane kanë bazat e artilerisë.
“Të paktën pesë predha turke ranë në afërsi të zonës Tal Abyad, ku ushtria siriane ruan pozicionet e saj”, tha Rami Idlibi, një aktivist sirian vendosur në krahinën veriore të Idlib.
Nuk ishte e qartë nëse ka pasur ndonjë dëm në sulmin e së enjtes.
Dita pas natës së parë
Të mërkurën vonë , Turqia qëlloi mbi pozicionet në Siri, duke synuar Rassem el-Ghazaal në Tal Abyad, sipas Observatori sirian për të Drejtat e Njeriut të paktën pesë ushtarë sirianë u vranë dhe më shumë se 15 u plagosën në sulmin turk të së mërkurës.
Lëvizjet e Ankarasë ishin në përgjigje të sulmeve që bëri më heret Siria gjatë ditës së djeshme, i cili vrau pesë civilë turq në një qytet afër me kufirin.
Turqia gjithashtu kërkoi Këshillit të Sigurimit të OKB-së për të ndërmarrë veprime kundër Sirisë të mërkurën.
“Ky është një akt agresioni nga Siria kundër Turqisë”, shkruan ambasadori turk OKB Ertugrul Apakan në një memorandum drejtuar presidentit të këshillit, ambasadorit Guatemalas Gert Rosenthal.
“Kjo përbën një shkelje flagrante të së drejtës ndërkombëtare, si dhe një shkelje e paqes dhe sigurisë ndërkombëtare,” tha letra.
OKB përgjigjet
Diplomatët e OKB-së kanë thënë se Këshilli i Organizatës pritet të përgjigjet për shkallëzimin e dhunës, duke miratuar një tekst që do të dënoj shpërthimin e dhunës siriane në “mënyrën më të fuqishme” dhe do t’i bëjë thirrje Sirisë “të respektojë sovranitetin dhe integritetin territorial të fqinjëve të saj.”
NATO flet gjithashtu
NATO të mërkurën kërkoi një ndërprerje të menjëhershme të “akteve agresive” nga Siria kundër Turqisë si anëtar i aleancës.
Sulmi “përbën një shkak për shqetësim të madh dhe është dënuar fuqishëm nga, të gjithë aleatët”, tha ambasadorët e NATO-s në një deklaratë të përbashkët, pasi Turqia kërkoi një takim urgjent të rrallë e 28-anëtare të kombeve për të diskutuar mbi grevën natën vonë të mërkurën.
Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Anders Fogh Rasmusen shtoi se Aleanca ishte duke ndjekur zhvillimet e fundit “nga afër dhe me shqetësim të madh.”