Ukraina me kryeministër të ri

Parlamenti ukrainas, duke qenë se është lajmëruar që Kryeministrin Arseniy Yatsenyuk të japë dorëheqje ditën e diel do të votojë për zëvendësuesin e tij.

Më herët u tha që qeveria e tij është e akuzuar për korrupsion dhe neglizhencë.

Zëdhënësi i Parlamentit Volodymyr Groysman është kandidat nga partia e Presidentit Petro Poroshenko për të zënë vendin e z. Yatsenyuk.

Por sipas disa raportime te ditës së hënë, sugjerohet që ai nuk do të marre atë post.

Në qoftë se nuk do të këtë progres ditën e martë, sa i përket krijimit të një qeverie reformuese dhe stabile, do te ketë frustrime në Berlin dhe Uashington përderisa kënaqësia do të mbetet e Moskës, raporton BBC, transmeton Klan Kosova.

Programi reformativ i përkrahur nga perëndimoret ka ngecur përgjatë javëve të fundit ku shumë persona të profilit të lartë janë larguar nga qeveria./A

Artikulli paraprakKonfirmon Poposki: Zgjedhje do të ketë më 5 qershor
Artikulli vijuesA do të japë dorëheqje Cameroon?