Ulen çmimet e naftës në nivele botërore

378796 09: A pipeline carries oil September 20, 2000 at the Federal Strategic Petroleum Reserve facility known as Big Hill near Beaumont, Texas. It is one of four crude oil storage sites run by the U.S. government that could be tapped to ease the oil crisis. The Big Hill facility has 14 underground solution-mined storage caverns that have a combined storage capacity of 160 million barrels. The site has demonstrated the capability to deliver crude at 930,000 barrels per day. The Big Hill site is connected via a 25-mile, 36-inch pipeline to the Sun Marine Terminal and the Unocal Marine Terminal at Nederland, Texas. The pipeline also interconnects with the Texaco 20-inch pipeline system in Port Arthur, Texas. The reserve, created in 1975 after the Arab oil embargo, is intended to provide a stopgap in case of disruptions in oil imports. It has been used only once, during the Gulf War in 1991. (Photo by Joe Raedle/Newsmakers)

Arabia Saudite deri në fund të janarit planifikon të zvogëlojë eksportet e saj të naftës së papërpunuar në rreth 7.1 milionë fuçi në ditë për të ndihmuar në rritjen e çmimeve të naftës në mbi 80 dollarë për fuçi.

Çmimet e naftës së papërpunuar shënuan një ulje të vogël sot në fillim të tregtisë, pavarësisht nga raportet që Arabia Saudite ka ulur eksportet e saj të papërpunuara për të ndihmuar në rritjen e çmimeve.transmeton Kumti.com

Në tregun ndërkombëtar nafta e llojit Brent tregtohet me 57.28 dollarë për fuçi, me një humbje ditore prej 0,5 për qind, pasi ditën e djeshme e mbylli me 57.66 dollarë për fuçi.

Nafta amerikane West Texas Intermediate (WTI) në të njëjtën kohë tregtohet me 48.55 dollarë për fuçi, me një humbje prej 0,4 për qind, pasi ditën e djeshme e mbylli me 48.75 dollarë për fuçi.

Zyrtarët e Organizatës së Eksportit të Naftës (OPEC), dje thanë se Arabia Saudite deri në fund të janarit planifikon të zvogëlojë eksportet e saj të naftës së papërpunuar në rreth 7.1 milionë fuçi në ditë (mbpd) për të ndihmuar në rritjen e çmimeve të naftës në mbi 80 dollarë për fuçi.

Sipas OPEC-ut, shitësi më i madh i naftës së papërpunuar në botë ka eksportuar rreth 7.4 mbpd në muajin dhjetor dhe 7.9 mbpd në muajin nëntor.

OPEC-u i udhëhequr nga Arabia Saudite dhe Rusia më 7 dhjetor u pajtuan për të zvogëluar prodhimin e përgjithshëm të naftës së tyre me 1.2 mbpd duke filluar nga 1 janari për gjashtë muaj, por plani deri më tani ka pasur pak ndikim në çmimet e papërpunuara.

Në anën e kërkesës, perspektivat e dobëta të rritjes ekonomike në mbarë botën për vitin 2019 hodhën një hije për kërkesën globale të naftës.

Kina dhe SHBA-të, dy ekonomitë më të mëdha në botë, të hënën rifilluan negociatat në Pekin për të zgjidhur mosmarrëveshjet e tyre tregtare.

Sipas mediave ndërkombëtare, Sekretari amerikan i Tregtisë, Wilbur Ross, të hënën tha se Kina dhe SHBA-të mund të arrijnë “një zgjidhje të arsyeshme që të dy vendet të mund të jetojnë me të”.

Sipas ekspertëve, një marrëveshje tregtare mund të reduktojë ngadalësimin ekonomik global dhe të mbajë të lartë kërkesën globale të naftës, megjithatë mosarritja e një marrëveshjeje do të përkeqësonte perspektivat e rritjes ekonomike dhe do të mbante një presion në rënie në kërkesën dhe çmimet e naftës.transmeton Kumti.com

Artikulli paraprakBie papunësia në nivele rekorde në Eurozonë
Artikulli vijuesVaj i jasminës; Shoqëruesi më i mirë i femrave