Vaj i jasminës; Shoqëruesi më i mirë i femrave

Vaji jasminës nxirret nga lulet e jasminës dhe është me veti të shumta kuruese. Aroma e tj është e ëmbël dhe ekzotike. Vaji orgjinal i Jasminës është nga vajrat më të shtrenjtë në botë.

Vaji i Jasminës konsiderohet: Non-toxik, non-irritatnt, non-sensitizink.

Elementët aktiv të vajit të jasminës: Benzoic Acid, Benzaldehyde, Benzyl Acetate, Benzyl Alcohol, Indole, Benzyl Benzoate, Cis-3-Hexenyl Benzoate, Cis-Jasmone, Ceosol, Eugenol, Farnesol, Geraniol, Linalool, Methyl Anthranilate, P-Cresol, Nerol, Gamma Terpineol, Nerolidol, Isohytol, and Phytol.

Të veçantat e vajit të Jasminës
– Largon stresin, depresionin, ankthin dhe frikën.

– Largon simptomat që shkaktojnë pagjumësi.

– Balancues i ndjenjave emocionale.

– Zvogëlosh infeksionet në sistemin e frymëmarrjes, lehtëson frymëmarrjen dhe kollën kronike.

– Masazhimi i trupit me vajin aktivizon gjakun dhe nxit epshin.

– Rregullues i çrregullimeve seksuale.

– Ushqyesi më i mirë i lëkurës së fytyrës, largon rrudhat, kuron puçrrat, të skuqurat e lëkurës, pikat e zeza, shenjat e plagëve.

– Kuron në thellësi lëkurën e thatë.

– Shkëlqen dhe pastron lëkurën në mënyrë rrënjësore.

– Eleminon të çarat e lëkurës që ndodhin për shkak të shtatzanisë.

– Ndihmon për kurimin reumatizmën dhe dhimbjet e kyceve.

– Forcon flokët, ndalon rënien, zbut flokët e ashpër.

– Pastron lëkurën e kokës nga zbokthi dhe kërpudhat që shkaktojnë rënien dhe dobësimin e tij.

Kujdes!

– Tek disa njerëz mund të shkaktojë alergji, prandaj para përdorimit sigurohu që nuk ke alergji prej këtij vaji duke përdorur një sasi të vogël paraprakisht dhe të kontrollosh nëse ka ndryshime në lëkurë, si skuqje apo kruajtje.

Artikulli paraprakUlen çmimet e naftës në nivele botërore
Artikulli vijuesPresioni i lartë i gjakut shpesh është një diagnozë e rreme