Veriu dhe dialogu, temë e diskutimeve në OKB

0
192

Veriu i Kosovës do të mbetet temë e diskutimeve politike të nivelit të lartë edhe në Kombet e Bashkuara, të martën, kur Këshillimi i Sigurimit të diskutojë raportin e rregullt për Kosovën të sekretarit të përhershëm të OKB-së, Ban Ki moon.

Seanca do të jetë edhe rasti i parë që në të njëjtin takim të jenë prezent kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi dhe homologu i tij nga Serbia, Ivica Daçiq, prej se kreu i socialistëve serbë ka ardhur në krye të Qeverisë në Beograd.
Raporti do të diskutohet nga 15 anëtarët e Këshillit të Sigurimit të OKB-së që mbulon periudhën tremujore prej 16 prillit deri më 15 korrik të këtij viti./Indeksonline/kohaislame