Vetitë kuruese të bamjes

0
237

Bamja është një perime e cila është e rekomanduar për mjekim të sëmundjeve të mëlçisë së zezë dhe rrugëve të tëmthit, pasi fazorizojnë eliminimin e lëndëve toksike me aparatin hepato-biliar dhe me aparatin uro-genital.

Lëngu i bamjes së freskët ose të thatë përdoret gjerësisht si lëndë ushqimore-dietike dhe mjekësore me veti emoliente-mucilagonoze-pektinike e zbutëse edhe në disa ndërlikime të paratit respirator si katare, faringite, laringite, ngjirje zëri, bronkite dhe madje tuberluloz (TBC) që shoqërohen me kollë, gëlbazë dhe me shtrëngime e spazma të traktit respirator.

Lëngu i bamjes në të gjithë rastet përdoret 3 herë në ditë nga 1-3 lugë gjelle ai mund të shoqërohet sipas dëshirës me pak kripë, me pak sheqer ose me pak mjaltë.