Vriten disa ushtarë turq në përleshje me kurdët

Ushtria turke ka bërë të ditur se tetë ushtarë të saj janë vrarë në përleshje me organizatën militante Partia e Punëtorëve të Kurdistanit.

Nga dhuna në provicën Hakkari janë vrarë edhe gjashtë rebelë kurdë.

Dhuna në juglindje të Turqisë është intensifikuar prejse armëpushimi midis shtetit dhe Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit ka kolapsuar në korrik të vitit 2015.

Mbi 40,000 njerëz janë vrarë në konflit prejse Partia e Punëtorëve të Kurdistanit ka kapur armët në vitin 1984, duke kërkuar autonomi për kurdët.

Turqia është goditur nga disa sulme vdekjeprurëse muajve të fundit, përgjegjësinë për të cilat e kanë marrë edhe militantët kurdë, edhe ata të të ashtuquajturit Shtet Islamik.

Artikulli paraprakRusia s’e mbështet anëtarësimin e Kosovës në FIFA
Artikulli vijuesObama takon aleatët europianë; agresioni rus në agjendë