12 shenjat që tregojnë se nuk pini ujë mjaftueshëm

Nuk ka shumë në këtë botë më freskuese se sa një gotë të gjatë, akull-ftohtë uji. Unë nuk mendoj se ka dikush të gjallë që mund të mohojë se ndonjëherë, një gotë e thjeshtë e ujit mund të jetë më e kënaqshme se një filxhan kafe ose një kanaçe sode. Përkundër kësaj, shumë prej nesh nuk pijnë ujë të mjaftueshëm në baza ditore.

Duke privuar veten nga burimi më i natyrshëm në botë, ne vazhdimisht po dëmtojmë trupin tonë. Nëse njeh ndonjë nga shenjat e mëposhtme në vetvete, ju rekomandojmë që të shkoni dhe të pini një gotë H2O menjëherë.

1. Goja e juaj është e thatë
Kjo duket mjaft e qartë, por pasojat nuk mund të jenë kështu. Natyrisht, sa herë që ndieni ndjenjën e ngjeshur dhe të keqe në gojën tënde, do të arrish të arrish diçka të lëngshme. Por pije me sheqer janë vetëm një zgjidhje e përkohshme për një problem më të madh. Uji i pijshëm lubricates membranat e mukozës në gojën dhe fytin, të cilat do të vazhdojnë të mbajnë gojën e lagur me pështymë shumë kohë pas asaj gllënjkë të parë.

2. Lëkura juaj është e thatë
Lëkura juaj është organi më i madh i trupit tuaj, kështu që sigurisht që duhet të qëndrojë i hidratuar. Në fakt, lëkura e thatë është një nga shenjat më të hershme të dehidrimit të plotë, që mund të çojë në probleme shumë më të mëdha. Mungesa e ujit nënkupton mungesën e djersës, e cila çon në pamundësinë e trupit për të larë poshtër të tepërt dhe vaj të grumbulluar gjatë gjithë ditës. Nëse dëshironi të ndaloni breakouts, rekursin tuaj të parë duhet të jetë për të pirë më shumë ujë.

3. Ju jeni tepër të etur
Kemi shkuar tashmë mbi gojën e thatë, por etja shkon përtej një gjuhe të shkretë. Kushdo që ka pasur ndonjëherë një gjellë të mbetur mund të ju tregojë se, pasi të zgjoheni, trupi juaj thjesht nuk mund të marrë ujë të mjaftueshëm. Alkooli dehydrates të gjithë trupin, dhe uji i pijshëm dërgon sinjale ‘YES PLEASE!’ Në tru derisa nivelet tuaja të lëngjeve të kthehen në bazë. Dëgjoni atë që po ju thotë trupi juaj; ai e di se për çka është duke folur!

4. Sytë tuaj janë të thatë
Deri tani duhet të jetë e qartë se uji i pijshëm prek më shumë se vetëm gojën dhe fytin. Mungesa e marrjes së ujit çon në sytë e thatë dhe të gjakosur (përsëri, mendoni për atë hangover fundit pounding). Pa ujë në trup, kanalet tuaja të lotit thahen. Nëse po mendoni “Po nëse nuk mund të qaj?”, Kuptojeni se kjo mund të shkaktojë më shumë dëm për sytë tuaj, veçanërisht nëse mbani kontakte në baza ditore.

5. Ju përjetoni dhimbje të përbashkët
Doza e kërcave dhe e kurrizit përbëhet nga rreth 80% ujë. Kjo është një domosdoshmëri absolute për të mbajtur kockat tona nga bluarje kundër njëri-tjetrit me çdo hap që ne marrim. Duke e mbajtur trupin tuaj të hidratuar, sigurohuni që nyjet tuaja mund të thithin goditjen e lëvizjeve të papritura, të tilla si vrapimi, kërcimi ose rënia në siklet.

6. Sasia e muskujve zvogëlohet
Muskujt tuaj, gjithashtu, përbëhen kryesisht nga uji. Natyrisht, më pak ujë në trup do të thotë më pak masë muskulore. Pirja e ujit para, gjatë dhe pas një stërvitje jo vetëm që ju mban hydrated dhe të rehatshme, gjithashtu sjell ujë në vendet e duhura në trupin tuaj dhe zvogëlon mundësinë e zhvillimit të inflamacionit dhe dhimbjes lidhur me stërvitjen dhe peshëngritjen.

7. Ju qëndroni të sëmurë më gjatë
Uji i pijshëm lejon trupin tuaj që vazhdimisht të lajë toksina. Organet tuaja punojnë për të filtruar disa produkte të mbeturinave të caktuara si një makinë, por nëse nuk e ushqeni makinën me ujë, nuk mund të funksionojë siç duhet. Çfarë përfundon që ndodh në një trup të dehidruar, organet fillojnë të tërheqin ujin nga zonat e ruajtura si gjaku juaj, gjë që çon në një seri të tërë të problemeve.

8. Ju ndiheni i lodhur dhe letargjik
Siç kemi përmendur, kur një trup është i dehidruar, ai “merr hua” nga gjaku juaj. Mungesa e gjakut të hidratuar siç duhet çon në mungesën e oksigjenit që sillet në të gjithë trupin. Natyrisht, mungesa e oksigjenit çon në përgjumje dhe lodhje të plotë. Mungesa e qëndrueshmërisë do të thotë se do të filloni të përjetoni atë përplasje 2:00 më herët dhe më herët në ditën tuaj (dhe mbani mend, kafeja nuk do të ndihmojë në afat të gjatë).

9.Ju përjetoni dhimbje urie
Kur jeni dehidratuar, trupi juaj mund të fillojë të mendojë se ka nevojë për ushqim. Kjo ndodh gjatë gjithë ditës dhe gjatë natës kur zgjoheni mallin e meze të mesnatës. Megjithatë, të hahet ushqimi krijon më shumë punë për trupin tuaj, ndërsa uji i pijshëm pastron dhe organet tuaja dhe e furnizon me karburantin që duhet të kalojë nëpër proceset e tjera që kalon një trup.

10. Ju përjetoni probleme të tretjes
Ne folëm më parë rreth mukusit në gojën dhe fytin tonë dhe se si mbajtja e hidrateve lejon që membrana të funksionojë si duhet. Kjo vlen edhe për të gjithë sistemin e tretjes. Pa hydration duhur, sasia dhe forca e mukusit në stomak zvogëlohet, duke lejuar acidin e stomakut të bëjë disa dëme të mëdha në insides tuaj. Kjo çon në atë që zakonisht i referohemi si urthi dhe dispepsi.

11. Ju përjetoni plakjen e parakohshme
Sasia e ujit që trupat tanë mbajnë në mënyrë të natyrshme zvogëlohet në moshën tonë. Natyrisht, çfarë do të thotë kjo, ndërsa ne të rritemi, duhet të rritim me vetëdije rritjen tonë të ujit. Ndërkohë që plakja e parakohshme është më e dukshme në pjesën e jashtme, dëmi që i ndodh insides tonë do të ndihet në fund të fundit. Për të zvogëluar rrezikun e drejtimit të trupit tuaj të papërpunuar, është e rëndësishme që të vazhdoni të pini ujë gjatë gjithë jetës tuaj.

12. Ju po e lexoni këtë dhe keni arritur deri tani

Pimë ujë gjithë kohën. Unë pothuajse gjithmonë kam një gotë apo shishe me ujë pranë meje, nëse jam duke punuar, duke punuar, ose duke dalë para TV. Nëse keni klikuar në këtë artikull, shanset janë menduar për veten tuaj ‘Hmm, nuk mendoj se po pij ujë të mjaftueshëm’ Pra, nëse nuk mendoni se bëni, derdhni një gotë tani! Mos e lodhni, sigurisht, por nëse nuk e merrni shumën e rekomanduar (e cila është më e lartë se sa do të mendonit), nuk ka asnjë të keqe për të pirë më shumë. Tani, nëse do të më falësh, gjithë kjo shtypje më ka bërë të etur./Kumti.com

Artikulli paraprakPozicioni juaj i gjumit zbulon shumë për personalitetin tuaj?
Artikulli vijuesÇfarë është TVSH-ja