14 mënyra për të hequr çdo gërvishtje

Një lëvizje e pakujdesshme mund të lërë gërvishtjet e shëmtuara në gjërat tuaja të preferuara.

Por nuk ka nevojë të humbasësh dëshpërimin apo të hedhësh objektin e dëmtuar. Ju lehtë mund të merren me gërvishtjet e cekët duke përdorur substanca të zakonshme shtëpiake.

Sot Kumti paraqet një përzgjedhje të këshillave të dobishme për t’ju ndihmuar të mbroni sipërfaqe të ndryshme nga dëmtimi dhe të bëni ndonjë objekt të shkëlqejë si i ri!./Kumti.com

Për të hequr ose maskuar gërvishtjet e vogla në sipërfaqet e qelqit, përdorni një nga metodat e mëposhtme:

Vendosni një pastë dhëmbësh (pa granula ose efekt zbardhës) në një pambuk ose një copë pëlhure të pambukut dhe butësisht fshijeni në sipërfaqen e qelqit duke përdorur lëvizje rrethore për rreth 10 sekonda. Hiq gjurmët e pastës së dhëmbëve me ujë.

Aplikimi i një shtrese të hollë të vajit vegjetal në një leckë të mikrofibrave ose një pambuku dhe fërkim të butë të saj në sipërfaqe për disa sekonda ndihmon që përkohësisht të heqin qafe gërvishtjet e cekëta. Ju mund të arrini të njëjtin efekt duke përdorur një sasi të vogël vazelini.

Bëni paste tuaj lustrim duke përzier sode zakonshme pjekje me një sasi të vogël të ujit. Aplikoni në sipërfaqen e xhamit dhe pastaj fshini zonën e gërmuar duke përdorur një copë pëlhure të pambukut ose leshit. Butësisht hiqni çdo paste të tepërt me një leckë të lagur.
Lustrat e xhamit mund të jenë gjithashtu efektive në eliminimin e gërvishtjeve në sipërfaqet e qelqit.

Vetëm ndiqni udhëzimet, duke u siguruar më parë se përbërja kimike e produktit është e përshtatshme për këtë lloj të veçantë të sipërfaqes.

Gërvishtjet në sipërfaqet e lëkurës janë shumë të zakonshme. Nëse dëmtimi nuk është shumë serioz, lehtë mund ta riparoni atë në shtëpi.

Merrni disa vaj perimesh ose foshnje, dhe zbatoni atë në sipërfaqen e gërvishtur duke përdorur një shtupë pambuku. Fërkoni vajin në sipërfaqe në mocionet rrethore dhe pastaj lejoni që të thatet. Fshij mbetjet e vajit me një leckë të pastër. Nëse është e nevojshme, përsëritni procedurën.

Një tjetër mënyrë për të fshehur gërvishtjet në një sipërfaqe prej lëkure është duke përdorur manikyrin e thonjve. Zgjidh një polak të një ngjyre që përputhet me ngjyrën e lëkurës dhe zbato një sasi të vogël në zonën e dëmtuar me një kruese dhëmbësh.
Ju gjithashtu mund të hiqni gërvishtjet me ndihmën e një qiri të veçantë lëkure.

Sipërfaqet prej druri

Për të fshehur ose hequr defekte sipërfaqësore prej druri, ndiqni rekomandimet e mëposhtme:

Nëse keni të bëni me gërvishtjet në dru të errët, jodi është i sigurt për të ndihmuar. Thitheni me ujë dhe zbatoni zgjidhjen në zonat e dëmtuara duke përdorur një shtupë pambuku. Nëse është e nevojshme, përfundoni duke mbuluar gërvishtjet me llak.
Një tjetër alternativë është të marrësh gjysmë kernel arre dhe të fshij atë mbi zonat e dëmtuara. Kur gërvishtjet errësohen, fshijini ato me një leckë, pastaj veshni me një llak të pangjyrë.
Nëse sipërfaqja e drurit bëhet e copëtuar, ajo mund të rikthehet në pamjen e saj origjinale duke përdorur majonezë. Vendosni pak nga ky produkt në një top pambuku, zbatohet në zonën e goditur dhe, duke hequr teprimet, lini atë për 2-3 ditë. Druri do të fryhet pak, duke shkaktuar çarje të mbyllura.

Sipërfaqe plastike

Dhe këtu janë disa truket që do t’ju ndihmojnë të hiqni gërvishtjet nga sipërfaqet plastike:

Dëmtimet në sipërfaqet e lëmuara plastike mund të fshihen me anë të një tharëse flokësh të zakonshëm ose armë të ngrohjes. Vendoseni atë në fuqi minimale, dhe drejtoni rrymën e ajrit të nxehtë përgjatë gjatësisë së gërvishtjes. Nëse është e nevojshme, rrisni temperaturën derisa shenjat fillojnë të zhduken. Prisni 10-15 minuta, pastaj fillo me polirin në sipërfaqe për të bërë gërvishtjet krejtësisht të padukshme.

Lustrat e makinave mund të jenë gjithashtu efektive në rivendosjen e objekteve plastike të gërvishtura. Hiqni çdo papastërti nga zona e dëmtuar.

Sipërfaqe metalike

Meqenëse ka shumë lloje të ndryshme të sipërfaqeve metalike, mund të kërkohen qasje të ndryshme për restaurimin e tyre. Për të hequr gërvishtjet nga bizhuteri, është më mirë të përdorësh shërbimet e një argjendar profesional. Nga ana tjetër, sipërfaqet e dëmtuara të çelikut mund të zgjidhen me sukses në shtëpi.

Gërvishtjet në çelik inox të krehur mund të eliminohen me një bllokues të thonjve.
Nga ana tjetër, ju mund të përdorni cilësitë gërryes të një pastë dhëmbësh të zakonshëm për çngjyrosje. Aplikoni atë në zonën e dëmtuar, dhe fshij me një furçë të butë ose një leckë të butë përgjatë cilësi të metalit. Fshini çdo pastë dhëmbësh të mbetur me një leckë të pastër të lagur.

Gjatë eksperimentimit me ndonjë nga metodat e mësipërme, mbani në mend se asnjëri prej tyre nuk do të ndihmojë për të eliminuar gërvishtjet e thella. Në raste të tilla, është më mirë të konsultoheni me profesionistë ose të zëvendësoni produktin e dëmtuar./Kumti.com

Artikulli paraprakA po bëhet Vetëvendosje aleat i madh i ndërkombëtarëve?
Artikulli vijuesTrusti i Kosovës me super paga