AGJENDA NDËRKOMBËTARE 29 PRILL 2012

Më poshtë vijon një përmbledhje e zhvillimeve kryesore në botë për sot, e diel, 29 prill 2012:

NGJARJE KRYESORE

DAMASK – Gjenerali norvegjez, Robert Mood, shefi i ri i misionit të vëzhguesve të
OKB-së për Sirinë, pritet sot në Damask, ku vetëm dje janë vrarë 32 persona.

RIAD/KAJRO – Krizë diplomatike mes Arabisë Saudite dhe Egjiptit.

RANGUN/NAYPYIDAW – Vizitë e sekretarit të përgjithshëm të OKB-së, Ban Ki-moon.

MADRID – Dy sindikatat kryesore spanjolle, CCOO dhe UGT, bëjnë apel për manifestime kundër shkurtimeve në buxhetin e shtetit në shëndetësi dhe arsim.

PARIS – Dy finalistët e zgjedhjeve presidenciale vazhdojnë ofensivën elektorale.

Presidenti aktual, Nicolas Sarkozy në Tuluzë në orën 13:00 GMT dhe kandidati socialist, François Hollande në Paris në orën 12:00 GMT. /trt/kohaislame


Artikulli paraprakAGJENTËT AMERIKANË ARRESTOJNË BANDËN SERBO-SHQIPTARE
Artikulli vijuesSarkozi: Sondazhet gabohen, unë jam favorit