Akullore shtëpie

0
333
PERBERESIT:
 
 500 ml qumesht
 3 kokrra veze
 4 luge supe sheqer
 recel
 1luge supe niseshte
 vanilje
 arra ose bajame
PERGATITJA:
 
1.Rrihen mire të verdhat e vezëve me sheqerin.
2.Shtohet mbi to niseshteja.
3.Perzihen me qumeshtin e ngrohur në zjarr.
4.Hiqet nga zjarri, lihet të ftohet dhe i hidhen brenda receli, arrat ose bajamet.
5.Te bardhat e vezeve rrihen debore,perzihen me kremin dhe hidhen ne forme.
6.Ftohen ne frigorifer per rreth 3 ore(ne ngrirje)./5r
Shprëndaje
Artikulli paraprakGullash me patate
Artikulli vijuesBanana split